Uvod
Pomoćno sredstvo za proučavanje Biblije
„Pitanja obezbeđuju da se stvari odvijaju i kreću unapred. Dobra će vas pitanja provesti kroz celokupna putovanja, uzbudljive doživljaje i nežne susrete.“
Carmen Kindl-Beilfuss, Fragen können wie Küsse schmecken (Pitanja mogu imati ukus poljubaca), str. 9.
Pitanja, pitanja, pitanja…
Danas sam otac dvema odraslim devojkama, od 18 i 20 godina, ali ako se u mislima uputim unazad kroz vreme, rekao bih da su naša iskustva najbliže povezanosti bila ona u kojima su one počele da mi postavljaju pitanja. Moram da priznam da su mi njihova pitanja ponekad bila suvišna, zato što su, i kad sam im odgovorio na mnoštvo pitanja, uvek iznova postavljale i dodatno: „A zašto?“
Zašto su nam uopšte pitanja toliko važna? Na celoj našoj planeti učitelji ih koriste kao najbolje sredstvo da zaključe šta su njihovi učenici naučili i razumeli. Pitanja ih obaveštavaju i usmeravaju da mogu bolje da planiraju sledeće korake u svom poučavanju.
Naše subotnoškolske pouke, materijali za proučavanja u malim grupama, kao i biblijske teme, imaju jednu zajedničku osobinu: sadrže pitanja! Mi ih sve vreme koristimo da bismo podstakli razgovore.
A kad se to tiče Isusove službe, pitanja su bila veliki deo Njegovog načina poučavanja. Treba da razmotrimo barem dva različita razloga zbog kojih je On odlučivao da se usredsređuje na pitanja u procesu poučavanja svojih učenika.
Prvi razlog zbog kojeg je Isus čeznuo za prilikama da poučava pomoću pitanja proizilazio je iz odgovora pojedinih ličnosti na Njegovo pitanje: „A vi šta mislite ko sam ja?“ (Matej 16,15) Petrov odgovor je bio značajan: „Ti si Hristos, Sin Boga živoga“ (Matej 16,16).
Drugi se razlog sastojao u tome što je On znao da će pitanjima proizvesti preobražaj u životu onih sa kojima je razgovarao. „A zašto vidiš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne osećaš?“ (Matej 7,3) Takvo pitanje vas nije moglo ostaviti ravnodušnim. Bili biste pokrenuti da prestanete sa osuđivanjem drugih i da počnete sa promenom svog ponašanja…
Nadam se da će ovo pomoćno sredstvo za poučavanje – zasnovano na 8 pitanja koja vam Bog postavlja – proizvesti ne samo dubokoumne razgovore, već i životno važan preobražaj vašeg sopstvenog srca.
„Svrh svega što se čuva čuvaj srce svoje, jer iz njega izlazi život.“
(Priče 4,23)
„Iznad svega čuvaj svoje srce, jer ti ono određuje celokupni tok života.“
(Priče 4,23. NLT)
Kako najbolje iskoristiti ovo pomoćno sredstvo za proučavanje?
Savet 1 – Molitva
Važan deo pristupanja bilo kom tekstu za razmišljanje jeste da to činimo sa molitvom. To je izvanredna prilika za uspostavljanje navike za redovno zajedništvo sa Bogom. Razgovarajte sa Njim kao sa prijateljem. Zatražite od Njega da proučavanje ovog materijala ostvari nešto značajno u vašem životu. Dozvolite svakoj temi da vas nadahne u molitvenom životu. Možete početi da ispisujete svoj molitveni dnevnik a zatim, kako vreme bude prolazilo, možete se osvrnuti i videti kako je Bog odgovorio na vaše naročite molitve. Brzim pretraživanjem (engl. izraza: prayer journal) na Google-u dobićete mnoštvo ideja kako da napravite svoj sopstveni molitveni dnevnik.
Savet 2 – Molitveni dnevnik
Koristite dnevnik ili svesku kako biste zapisali misli i ideje koje vam dolaze dok čitate ili slušate temu. Možete ga koristiti i za zapisivanje molitava, ili svojih reči zahvalnosti Bogu, za ono što On čini u vašem životu. Važno je da otvorite svoje srce za uticaj Svetoga Duha i da napišete (ili nacrtate!) ono čime vas On nadahnjuje.
Savet 3 – Pitanja
Na kraju svakog glavnog teksta naći ćete nekoliko pitanja za razmišljanje. Ona mogu biti korisna i za vaše lično razmišljanje i za razgovor u grupi.
Obavezno zatražite od Boga mudrost i jasnoću rasuđivanja, kao i osetljivo srce kako biste ih mogli maksimalno iskoristiti.
Kada u grupi zajednički odgovarate na pitanja, setite se da je potrebno da pokažete poštovanje prema drugima. Pomozite u uspostavljanju prave atmosfere za razgovor svojim pozitivnim stavom i voljom da saslušate mišljenje drugih bez osuđivanja.
Savet 4 – Lični izazov
Želimo da misli u svakoj pouci budu nešto više od prolaznih reči. Zbog toga je cilj svakog ličnog izazova da vam pomogne da sprovedete u život ključnu zamisao iz teksta. Neće uvek biti lako i moraćete aktivno da se uključite, ali tek na taj način ćemo moći da prenesemo zamisli i odluke u svakodnevni život.
Savet 5 – Zagazite u dublje vode
Možda vam nakon što ste pročitali tekst ostane želja za dodatnim sličnim razmišljanjima. Uključili smo odeljak sa nekoliko predloga pomoću kojih ćete moći dublje da se pozabavite istom temom. Predlozi obuhvataju: čitanje nekih dodatnih biblijskih stihova, ili poglavlja iz knjiga, kao i nekoliko citata koji vas izazivaju da o njima razmišljate. Spisak nije dug ni iscrpan; ohrabrujemo vas da to bude početak sveobuhvatnijeg istraživanja.