Ubijen Pastor Osana hrišćanske crkve u ruskoj republici Dagestan
Pastor u ruskoj republici Dagestan, poznat po osnivanju najveće protestantske crkve u tom području i po uspešnom misionskom radu među muslimanima, ubijen je od strane nepoznatog napadača, potvrdile su lokalne vlasti.
Artur Sulejmanov, star 49 godina, pastor Osana hrišćanske crkve u Mahačkali, glavnom gradu Dagestana, ubijen je 15.jula uveče dok je napuštao crkvenu zgradu.
Identitet osobe koja je pucala ostaje nepoznat. Međutim, u toku nekoliko sedmica koje su prethodile ubistvu, mediji u Dagestanu pozivali su ljude da preduzmu određene mere protiv Sulejmanova jer je bio isuviše aktivan i pokrštavao je muslimane.
Sulejmanov je osnovao Osana hrišćansku crkvu u Mahačkali 1994.godine. U početku je to bila mala molitvena grupa koja je prerasla u najveću protestantsku crkvu u tom području sa oko 1000 vernika. 80% vernika čine pokršteni muslimani.
Ova crkva oformila je druge grupe vernika širom Dagestana i osnovala centar za proučavanje Biblije u crkvi u Mahačkali. Sulejmanov je takođe opremio crkvu kako bi se na tom mestu mogla deliti hrana i druga pomoć stanovnicima koji su ugroženi siromaštvom.
Sulejmanovu porodicu čini žena, Zina, i petoro dece.
Dagestan je mala ruska republika u kojoj živi oko 2, 6 miliona stanovnika u Kavkaskim planinama na granici sa Čečenijom. Avari, Dargini i Lezgini, muslimanski narodi, čine skoro 75% stanovnika u Dagestanu. Sve ukupno, 91% stanovnika čine muslimani, a preostalih 9% su hrišćani, uglavnom vernici Ruske pravoslavne crkve.
Zbog položaja koji Dagestan zauzima, njegovi stanovnici su zarobljeni u dugoj zavadi između Rusije i čečenskih separatista koji se bore u susedstvu. Ovaj sukob često dovodi do stradanja civila u Dagestanu.
Ruska vlada se s vremena na vreme obruši na vahabite, pripadnike eksremističkog islamskog pokreta. Muslimani za uzvrat progone hrišćane, jer hrišćanstvo vide, a naročito pravoslavlje, kao rusku religiju. Mnogi koji se obrate u hrišćanstvo primorani su da se okupljaju u malim grupama u nečijem domu.
Pošto je bio Avar, Sulejmanova su mnogi muslimani smatrali otpadnikom, pa je stoga po njima zaslužio smrt. Međutim, jednim delom on je bio uspešan u pridobijanju ljudi za hrišćanstvo jer je bio iz tog područja. Misionari koji su dolazili iz drugih zemalja nisu imali toliko uspeha.
1998. Herbert Greg, jedan od retkih pastora koji je došao iz Amerike da živi u Dagestanu, bio je kidnapovan. Odveden je u Čečeniju, gde je bio mučen i gde su mu odsekli jedan prst. Pušten je posle osam meseci zatočeništva i više ne živi u Rusiji.
Sergej Rakovski, sveštenik Pentakostalne crkve koji radi u Rusiji, vodio je Sulejmanovu sahranu. On je uporedio Sulejmanovo ubistvo sa ubistvom pravoslavnog sveštenika Sisoeva koje se dogodilo 2009.godine.
19.novembra 2009., maskirani čovek ušao je u crkvu Sv.Tome u Moskvi i pucao u sveštenika Sisoeva četiri puta. Sisoev, koji je takođe bio poznat po svom radu među muslimanima, umro je na putu do bolnice. Pre ubistva, on je primio brojne pretnje smrću od islamističkih aktivista. Nakon ubistva, muslimanska grupa je preuzela odgovornost za njegovu smrt.
Mesec dana kasnije u Mahačkali, ruska kriminalistička služba ubila je Beksultana Keribekova. Na osnovu policijskog izveštaja, Keribekov je izvukao pištolj i bacio granatu na policijsku ispostavu kada ga je saobraćajni policajac zaustavio da bi proverio njegova dokumenta. Policija je kasnije izjavila da je kod njega pronađen pištolj koji odgovara pištolju kojim je ubijen sveštenik Sisoev.
,,Čini se da je Sulejmanovo ubistvo na neki način povezano sa ubistvom pravoslavnog sveštenika,” rekao je Rakovski. ,,Ali vi ne možete uplašiti hrišćane ubistvom, jer za hrišćane je čast da umru za Hrista.”
Slavistički centar i Institut prava i religije sa sedištem u Moskvi dali su izjavu o Sulejmanovu ubrzo nakon ubistva. Rekli su da je bio jedan od najpoznatijih hrišćanskih sveštenika u Rusiji, nazvali su ga pravim misionarom sa vatrenim srcem i iskrenom verom.”
,,On je bio čovek vere koji je neustrašivo propovedao evanđelje, deleći veru u Hrista sa ljudima i u teškim okolnostima. Od samog početka svog rada, pastor Artur Sulejmanov molio se za spasenje stanovnika Dagestana, uprkos svim poteškoćama i pretnjama sa kojima su vernici i propovednici bili suočeni,” glasilo je u izjavi.