Svetski kongres za versku slobodu otvoren pozivom da se izbegava svetovno vođstvo
Izvor: ANN, april 2012
Punta Kana, Dominikanska Republika
Obraćajući se publici od skoro 900 delegata i gostiju na Sedmom svetskom kongresu Udruženja za internacionalnu versku slobodu, Denton Loc, zapaženi baptistički propovednik i predsednik IRLA, zaključio je svrhu ovog trodnevnog događaja: „Mi smo danas ovde jer verujemo da je sloboda veroispovesti temelj svih drugih ljudskih prava.“
Nažalost, ovo shvatanje se ne primenjuje u mnogim delovima sveta. „Naša je dužnost da zajedno radimo kako bismo živeli u skladu,“ rekao je Loc publici sačinjenoj od vođa iz hrišćanskih, muslimanskih, jevrejskih i drugih zajednica. „Nisu nam potrebni verski ratovi.“
Da nasilje protiv vernika ostaje problem videlo se iz video prezentacije na otvaranju zasedanja, u kojoj je zapaženo da su najavljene smrtne presude – ali, nisu još sprovedene, hrišćanima u Pakistanu i Iranu koji su optuženi za „hulu“, kao i pogubljenje pakistanskih službenika Salmana Tasera, guvernera provincije Pundžab i Šabaza Batije, ministra za manjine. Takođe je citirano i ekstremno versko progonstvo u Severnoj Koreji.
Iako glavna tema kongresa, „Svetovnost i verska sloboda – konflikt ili partnerstvo“ možda deluje daleko od zemalja u kojima se događa progonstvo, Loc je zauzeo drugačiji stav.
„Mnogi ljudi širom sveta pate od nedostatka verske slobode. Sedamdeset posto sveta živi u mestima verske represije,“ rekao je on.
Obraćajući se publici koja je obuhvatala adventiste sedmog dana, menonite, rimokatolike, baptiste, mormone i sajentologe, između ostalih, generalni sekretar IRLA, Džon Grac, zapazio je da je svetski kongres višestruki događaj.
„Ovaj kongres riče se verske slobode, ali nije verski događaj,“ rekao je Grac. „Svi smo ovde zajedno. Predstavljamo različite vere, različite religije i različite crkve. Mi smo različiti, ali poštujemo jedni druge.“
Loc je govorio o svetovnosti i verskoj slobodi. Iako se zauzima za odvajanje crkve i države, Loc je uputio poziv religiji da izbegava da sledi vođstvo svetovnog društva. „Kada religija postane svetovna, verujem da je to najveći problem za versku slobodu jer onda ona gubi značenje,“ rekao je on. „Religija će umreti ako više nije usmerena na Boga, već samo na autonomnog čoveka. Religija će napredovati kada je usmerena na Boga.“
U izjavi pročitanoj delegatima, predsednik zemlje, Leonel Fernandez Rejna, uputio je „najučtiviju dobrodošlicu Dominikanskoj Republici, zemlji slobode. Dominikanska Republika je mesto slobode za hrišćane, muslimane, Jevreje i druge vere.“