Stav crkve prema homoseksualnosti prilagođen kako bi obuhvatio “saosećanje”
Izvor: ANN, Silver Spring, Merilend, SAD, 17. Oktobar 2012.
Hrišćanska adventistička crkva (Crkva adventista sedmog dana) potvrdila je svoj stav protiv homoseksualne aktivnosti i braka između istog pola, ali takođe je i omekšala stav veroispovesti kako bi ponudila saosećanje prema homoseksualcima.
Izjava na pola strane u pravilniku, o homoseksualnosti, potvrđena je većinskim glasanjem podizanjem ruku od strane više od 200 pastora, laika i drugih radnika veroispovesti koji su prisustvovali poslednjem poslovnom zasedanju Izvršnog odbora na Godišnjem zasedanju 2012. godine, u svetskom sedištu veroispovesti u Silver Springu, Merilend, Sjedinjene Države.
Vođe crkve kažu da je originalni stav, sačinjen 1999. godine, jasan i zasnovan na biblijskom učenju. Izabrali su da osavremene dokument kako bi preneli poruku da crkva ne prihvata homoseksualne običaje ali mora da prepozna potrebu sa služi sa saosećanjem prema homoseksualcima, rekao je potpredsednik Pardon Mvansa, koji je bio predsedavajući odbora za pravila koji je i preporučio promenu.
„Osećali smo da treba da završimo ovu izjavu rečenicom koja pokazuje da je crkva spremna da pokaže saosećajni duh sličan Hristovom prema onima koji praktikuju homoseksualnost,“ rekao je Mvansa prisutnima koji su predstavljali vođe crkve sa šest kontinenata.
Izjava – koja ne definiše saosećanje niti objašnjava kako crkva treba da se ponaša prema homoseksualcima – prepravljena je kako bi rečima snažnijim nego ranije pokazala da crkva namerava da ostane verna Pismu.
Poslednja rečenica dokumenta od tri pasusa sada glasi: „Kao Njegovi učenici, Adventisti sedmog dana teže da slede Gospodnja uputstva i primer, živeći životom saosećanja i vernosti sličnom Hristovom.“
Niko od delegata u auditorijumu nije pre glasanja razgovarao o ovoj temi. Ali jedna više kontroverzna tema na agenti, revidirani stav koji se odnosi na brak između osoba istog pola, podstakao je strastveniju reakciju, ponekad fokusiranu na samu temu a ponekad na gramatičke greške koje su nastale u grupnom uređivanju kontroverznog dokumenta.
Vođe odbora kažu da su izabrali da revidiraju izjavu o zajednici između osoba istog pola kako bi podržavali društvene trendove, kao što je priznavanje da su neke vlade dale zakonski status zajednici između osoba istog pola.
„Institucije braka i porodice su pod napadom,“ objavio je Vili Oliver, član odbora za pravilnik i jedan od direktora Službe za porodicu za globalnu crkvu, citirajući iz rečenice koja je sada deo nove izjave.
Iz izjave je takođe izbrisana reč „bolest“ – nazivajući je zastarelom – i zamenjujući je rečju „poremećaj“ kako bi se opisala homoseksualnost. Ta rečenica u dokumentu od pet pasusa sada glasi: „Homoseksualnost je manifestacija poremećaja i izopačenosti u ljudskim sklonostima i odnosima izazvana stupanjem greha na svet.“
Slično rečenici o homoseksualnosti, izjava o braku između osoba istog pola pokušava da pruži saosećanje.
Prethodna verzija je glasila: „Smatramo da su svi ljudi, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju, Božja deca.“ Nova verzija glasi: „Smatramo da su svi ljudi, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju, voljeni od Boga.“
Jedan delegat iz Evrope pokušao je da prepravi izjavu tako što bi se izbrisala rečenica o tome da je homoseksualnost „poremećaj“, predlažući da crkva treba da bude osetljivija.
Njegov predlog odbacila je vernica iz Severno američke divizije, Đina Braun, a na kraju i ceo skup. „Iako mnogi među nama imaju članove porodice koji su homoseksualci, mi razumemo misaoni proces, i dalje ih prihvatamo, i dalje ih volimo, i dalje se staramo za njih,“ rekla je Braunova. „Ipak, kao crkva, moramo da stanemo na stranu onoga što je ispravno.“
Ekhart Miler, direktor Biblijskog istraživačkoj instituta, pohvalio je odbor zbog uključivanja izraza u rečenici koja je predložena za izmenu koja homoseksualnost povezuje sa „stupanjem greha na svet.“
„Osećamo da je ovo neophodno, u ovom kontekstu, naročito pošto homoseksualci danas odbacuju svaku primedbu o grehu i govore „ovako smo stvoreni, Bog nas je ovako stvorio i prema tome, imamo pravo i dužnost prema ovom načinu života,“ inače bih se protivio promeni,“ rekao je Miler.
Tema o homoseksualnosti i njoj srodne teme podstakle su jednog delegata, predsednika Britanske unije, da od vođa crkve zatraži savete za situaciju koju njegovo područje trenutno doživljava.
„Imamo jednog brata koji je pre dve sedmice došao u crkvu kao sestra. Zakonski, u Britanskom zakonu, on je sada sestra jer je imao operacije. Nikada se nisam susreo sa bilo čim sličnim u mojoj službi,“ rekao je Jan Svini u svom obraćanju članovima odbora za pravilnik. „Potrebna nam je pomoć povodom toga.“
Svini nije dobio odgovor kojem se verovatno nadao, ali postalo je očigledno da će se crkva i u budućnosti boriti sa ovim problemom.
„Primili smo zahteve sa drugih strana svetskog polja o situacijama u njihovoj crkvi. Crkveni priručnici ne govore mnogo o tome – u stvari, govore veoma malo – pa su to teme o kojima moramo da razgovaramo sada, u crkvenom telu,“ odgovorio je potpredsednik Adventističke crkve Ben Šoun, potpredsednik odbora za pravilnik.
„Možda će odbor izneti predloge ili savete,“ dodao je Šoun.