Prvi globalni timski rad Svetske zdravstvene organizacije i Adventističke crkve
Na fotografiji su sleva na desno: Aneta Mvanza Nkovane (Annette Mwansa Nkowane), službenik SZO za bolničare i babice, Pol Ratsara (Paul Ratsara), predsednik Južno afričko-indijsko okeanske divizije HAC i Patricija Džons (Patricia Jones), pomoćni direktor za službu bolničara Zdravstvenog odeljenja Generalne konferencije HAC
Započeti su napori da se smanji smrtnost novorođenčadi i porodilja u Južnoj Africi.
Svetska zdravstvena organizacija i Hrišćanska adventistička crkva započele su globalno partnerstvo bez presedana u cilju smanjenja smrtnosti novorođenčadi i porodilja.
Ovo je prvi put da Svetska zdravstvena organizacija uspostavlja partnerstvo sa nekom religijskom organizacijom na globalnom nivou, rekla je Aneta Mvanza Nkovan (Annette Mwansa Nkowane), vodeći službenik SZO odgovorna za rad bolničara i babica i glavni zastupnik ovog petogodišnjeg projekta edukacije babica.
SZO je uputila predlog za rad na ovom projektu Adventističkoj crkvi nakon crkvene zdravstvene konferencije održane u Ženevi u Svajcarskoj. Svetska zdravstvena organizacija sa sedištem u Ženevi je identifikovala globalni nedostatak kvalifikovanih babica kao faktor koji utiče na smrtnost beba i majki kao i crkvenu globalnu mrežu edukatora i bolnica kao put da se prevaziđe ovaj nedostatak.
Pedeset internacionalnih vođa i edukatora iz Severne Amerike, Evrope, Južne Afrike i Afrike sastali su se ove sedmice u Bloemfontejnu, u Južnoj Africi, kako bi započeli implementaciju projekta u četiri afričke države. Projekat vredan 1milion dolara finansiran je od strane OPEC Fondacije za internacionalni razvoj kroz Svetsku zdravstvenu organizaciju koja ga je i kreirala, Generalne konfrencije Adventističke crkve i Škole za obrazovanje bolničara Loma Linda Univerziteta.
“Svi smo veoma zahvalni za ovo partnerstvo. Proizvešćemo nešto od čega će svet da ima korist,” rekla je Nkovan, medicinska sestra i babica školovana u Zambiji. “Verujem da je sa Bogom sve moguće. “
“Istrajnost Svetske zdravstvene organizacije dovela nas je do ovog istorijskog dana, “ rekla je Patricija Džons ( Patricia Jones), pomoćni direktor za službu medicinskih tehničara pri Odeljenju za zdravlje Generalne konferencije. “Hvala vam što niste odustali i što imate veru u nas kao religijsku grupaciju kojoj možete da ukažete poverenje u sprovođenju ovakvog projekta.”
Shvatanje izazova
Prema podacima kojima raspolaže Svetska zdravstvena organizacija, svake godine u svetu umre tokom trudnoće ili porođaja oko 280.00 žena.
Ono što komplikuje stvar je da Afrika ima 12% lekara i 30% medicinskih sestara od svetskog proseka. Loš odnos broja medicinskog osoblja i rasta populacije se se povećava sa rapidnim rastom populacije i škole u različitim zemljama su u mogućnosti da školuju samo 10-30% potrebnog medicinskog kadra.
Nkovane je rekla da će projekat poboljšati kvantitet i kvalitet babica i pomoći da se premosti ovaj ponor u odnosu između obrazovnih institucija i studenata, koji je 1:45 u zemljama u razvoju i 1:12 u razvijenim zemljama.
Projekat se fokusira na četiri institucije u Africi gdje je smrtnost porodilja 14 puta veća nego u razvijenim delovima sveta:
- Malamulo Koledž zdravstvenih nauka (Malamulo College of Health Sciences) u Malamulo bolnici u Malaviju,
- Maluti koledž za bolničare (Maluti College of Nursing) u Maluti bolnici u Lesotou,
- Kanji adventistički koledž za bolničare (Kanye Adventist College of Nursing ) u Bocvani
- i na bolnicu Adventističkog univerziteta u Kosendaiju u Kamerunu .
SZO očekuje da ovaj projekat doprinese postizanju milenijumskih ciljeva Ujedinjenih nacija u smanjenju smrtnosti porodilja i novorođenčadi i da se prepozna univerzalna istina da ne može biti zdravlja bez obrazovane radne snage.
Počeci
Seme za supostavljanje saradnje posejano je 2009. godine u Ženevi tokom prve Zdravstvene konfrencije u organizaciji Odeljenja za zdravlje Generalne konferencije, administrativnog tela Hrišćanske adventističke crkve.
Direktor ovog odeljenja, Alen Hendisajd (Allan Handysides) i njegov naslednik Piter Lendles (Peter Landless), povezali su se sa SZO tokom ove konfrenecije.
Neposredno pre ovog događaja, adventistički obrazovni kadar u oblasti bolničke nege sastao se u Ženevi na pre-konferenciji u organizaciji Patricije Džons direktorke škole za bolničare Loma Linda univerziteta. Jedan od govornika na ovoj pre-konferenciji, Džin Jan (Jean Yan), koja je u to vreme bila vodeća osoba za bolničare u SZO bila je imresionirana onim što je videla.
“Dr Jan je videla našu grupu kao moćnu mrežu za promenu u obrazovanju bolničara i zdravstvenoj nezi zato što smo organizovani kao globalni sistem, “ rekao je Džons. “ Ona je zaključila da ukoliko postoji takav globalni sistem obrazovnog kadra unutar Adventističke crkve, zašto ne bi postojao i projekat koji će te talente iskoristiti u zajedničkom radu kako bi doveli do promene u zdravstvenoj nezi?”
Ideja je počela da se razvija. Jan je počela da istražuje ovu ideju sa Džonsom tokom sledećih nekoliko meseci.
“U početku sam imao strah da prihvatim ovaj izazov, “ rekla je Džons. “Vođe Loma Linda Univerziteta su bile svesne činjenice da mi ne školujemo babice, niti imamo ‘armiju’ eksperata u ovoj oblasti.”
Uprkos tome, SZO je sa Crkvom nastavila sa istraživanjem mogućnosti.
Vođe Adventističke crkve izglasale su tokom prolećnog zasedanja 2010. godine, da prihvate predlog.
Iste godine, Jan je penzionisana i Nkovane je preuzela njenu funkciju. Ona je sledila viziju Jan i radila dalje na razvoju ovog projekta sa Džonsom. Nkovane je takođe tražila sredstva što je takođe bio dugotrajan proces koji je odložio projekat do 2014. godine.
“SZO je nastavila sa pisanjem molbi za dobijanjem fondova za ovaj projekat sve dok nije uspela u tome, “ rekla je Džons.
SZO je predložila različite gradove za implementaciju projekta, a donator je izabrao 4 institucije. Projekat će biti implementiran od strane edukatora na koledžima, konsultanata SZO, lokalnih centara SZO, iskusnih babica u bolnicama i obrazovnog kadra Loma Linda univerziteta.
Tri lokacije koje su primarni fokus projekta nalaze se na teritoriji Južne afričko-indijske okeanske divizije.
“Mi ovo posmatramo kao sveto poverenje ukazano od strane Boga kako bi doprineli postizanju milenijumskih ciljeva Ujedinjenih nacija u kooperaciji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom.”, rekao je predsednik ove divizije Pol Ratsara (Paul Ratsara).
On je rekao da je projekat u harmoniji sa misijom Crkve.
“Životi majki će biti sačuvani. Bebe će biti spasene. Mi ćemo sezati ka napretku i postavljati cilj sve visočije dok budemo pronalazili načine da poboljšamo zdravlje zajednice kojoj služimo i time budemo Isusove ruke.”
Izvor: ANN