Prva Evropska zdravstvena konferencija izaziva obnovljeno interesovanje za zdravstveni misionski rad
Izvor: ANN, maj 2013, Prag, Češka Republika
Medicinski stručnjaci Adventističke crkve i pobornici zdravog života žele bolje da razumeju i učestvuju u službi isceljenja koju je crkva pozvana da prigrli. Njih šest stotina sreli su se u Pragu u aprilu na prvoj Evropskoj zdravstvenoj konferenciji.
Predavanja i radionice pozvale su učesnike da razmisle o isceljenju u kontekstu biblijskog pogleda na svet i adventističke filozofije o zdravlju. Organizatori kažu da je konferencija imala za cilj da ujedini adventističke zdravstvene vođe širom Evrope u promovisanju poruke o nadi i isceljenju u području sve veće svetovne populacije.
U svom ključnom obraćanju, dr Viriato Fereira, sekretar odeljenja za zdravlje u crkvenoj Inter-evropskoj diviziji, istražio je emotivnu i duhovnu patnju koja često prati fizičku bolest. On je zapazio da iako neki ljudi dožive olakšanje od svojih fizičkih simptoma – naizgled kao odgovor na molitvu – takvi događaji su često izuzetak a ne pravilo, i ostavljaju mnoge da se pitaju da li nedostatak vere ili neka druga fizička mana sprečava Boga da deluje u njihovu korist.
„Potrebno nam je isceljenje u životu – ne samo fizičko, već i duhovno i emotivno,“ rekao je Fereira delegatima iz oko 40 zemalja širom Evrope. On ih je pozvao da prihvate komplikovanu stvarnost i shvate da „patnja može da bude deo isceljenja.“
Udruženim trudom Odeljenja za zdravlje crkvenih divizija: Inter-evropske, Trans-evropske i Evro-azijske, Evropska zdravstvena konterencija takođe je pozvala lokalno vođstvo da se uključi u zdravstveni evangelizam. Vođe širom regiona već pronalaze da zdravstveni evangelizam odgovara njihovim zajednicama.
Bohomil Kern, sekretar za zdravlje u Češko-slovačkoj uniji, opisao je sistem „zdravstvenih klubova“ koji već godinama služe za razbijanje barijera i izgrađivanje odnosa u zajednicama širom Češke Republike i Slovačke. Sastajajući se u društvenim centrima, školama, civilnim zgradama i drugim neutralnim salama, klubovi nude podršku lokalnim stanovnicima koji žele da prestanu da puše, nauče zdravije da kuvaju, smanje zdravstvene rizike povezane sa gojaznošću, leče zavisnosti ili prime savet za probleme mentalnog zdravlja.
Ovaj model službe bio je toliko uspešan da su ga preuzele mnoge zemlje u Istočnoj Evropi, kaže Kern. Samo u Češko-slovačkoj uniji, više od 260 instruktora u skoro 90 zdravstvenih klubova promoviše adventistički način života.
Kroz partnerstvo sa Univerzitetom Loma Linda u Kaliforniji, SAD, instruktori zdravstvenih klubova dva puta godišnje primaju intenzivno obučavanje u ishrani, fizikalnoj terapiji, zavisnostima, savetovanju i drugim specijalnostima.
Kern kaže da su zdravstveni klubovi propraćeni malim vikend „kamp sastancima“ na kojima učesnici uživaju u aktivnostima u prirodi i prisustvuju poukama o zdravlju i velnesu, kao i večernjim duhovnim programima. Mnogi novi adventistički vernici u regionu po prvi put su došli u kontakt sa crkvom kroz njen zdravstveni misionski rad, kaže Kern.
Takođe na konferenciji, delegati su se pozabavili dvema temama koje često mogu da podele vođe Zdravstvene službe – gde služba treba da se obavlja i kakve karakteristike treba da imaju oni koji je obavljaju.
Pobornici malih centara za savetovanje o načinu života koji se usmeravaju na prirodne lekove i naglašavaju važnost duhovnog carstva u fizičkom isceljenju kažu da im je teško da zamisle da bi veliko, institucionalizovano zdravstveno okruženje sačuvalo tu okolinu. Drugi kažu da je u nekim slučajevima, adventistima koji rade u evropskim zdravstvenim centrima zabranjeno da govore o svojoj veri dok su na poslu. Evropa je dom za samo dva zdravstvena centra kojima upravljaju adventisti – La Linjere u Švajcarskoj i Valdfrid bolnica u Nemačkoj.
Jedna druga tema podstakla je diskusiju o tome da li pobornici adventističkog pristupa zdravlju treba da praktikuju veganstvo i vegetarijanizam ili je dozvoljena konzumacija čistog mesa.
Tema postaje problematična kada, prema nekim delegatima, pitanje ishrane postaje proba vere. Jedan sekretar odeljenja za zdravlje rekao je da je zabrinut zbog načina na koji se vegetarijanci u njegovoj crkvi ponašaju prema novijim vernicima koji jedu meso, podsećajući prisutne da teoretske diskusije postaju stvarni životni problemi kada delegati otputuju kući.
Adventistička crkva je naglašavala zdrav način života još od kada je organizovana 1860tih godina. Zdravstvena služba crkve obuhvata globalnu mrežu bolnica, klinika i medicinskih univerziteta.