Presuda protiv „odbeglih“ Episkopalnih parohija
Izvor: Religion News Service, 2012
Sedam crkava koje su se otcepile od Episkopalne crkve godine 2006. zbog njenih liberalnih stavova prema homoseksualcima nemaju pravo da zadrže imovinu parohija, koja se procenjuje na milione dolara, presudio je sud u Virdžiniji, SAD, 10. januara.
Sudija Rendi Belouz promenio je odluku koju je doneo 2008. i predao je veliku pobedu Episkopalnoj crkvi i Virdžinijskoj dijecezi, koja se uporno borila da zadrži imovinu.
Jedna od crkava, Crkva Fols, ima svoje korene još u Kolonijalnom dobu i ubraja među svoje članove bivšeg direktora CIA, bivšeg pisca govora u Beloj kući, kogresmene i brojne pripadnike medija. Nekoliko crkava nalazi se na dragocenom zemljištu u naprednom predgrađu Vašingtona.
Belouz kaže da se imovina mora vratiti Episkopalnoj crkvi i Virdžinijskoj dijecezi. U izjavi, crkve su rekle da će razmisliti o podnošenju žalbe na presudu.
Pošto su napustile Episkopalnu crkvu, sedam crkava pridružilo se Anglikanskoj crkvi u Severnoj Americi. Belouz kaže da su parohije imale pravo da se otcepe od Episkopalne crkve ali da nemaju pravo da sa sobom odnesu sedam crkvenih građevina.
Pod zakonom Episkopalne crkve, imovina koju poseduje bilo koji član crkve, parohije ili misije smatra se zalogom za nacionalnu veroispovest. Citirajući tu meru, svetovni sudovi su uopšteno donosili presude protiv desetine odbeglih parohija koje su se odvojile od Episkopalne crkve od kada je ona otvoreno izabrala jednog homoseksualca za biskupa 2003. godine.