Predloženi zakon u Mađarskoj mogao bi da ugrozi male, nove religije
Izvor: IRLA/ANN
5. Jul 2011, Silver Spring, Merilend, Sjedinjene Države
Stručnjaci za versku slobodu kažu da bi jedan predloženi zakon u Mađarskoj mogao da optereti manjinske religije sa komplikovanim sistemom registracije, što je diskriminacija protiv malih verskih grupa, prema njihovoj veličini i istorijskom značaju.
Ako prođe, zakon bi „predstavljao ozbiljno nazadovanje verske slobode u Mađarskoj,“ ugrođavajući registrovani status više od stotine verskih organizacija u toj zemlji, rekao je Institut za religiju u odnose s javnošću proteklog meseca.
Mnoge religiozne grupe koje su prethodno stekle službeno priznanje pod Mađarskim verskim zakonom iz 1990. mogle bi da izgube registraciju, suočavajući se sa užom definicijom „religioznih aktivnosti“ i sa strožijim uslovima za ponovnu registraciju. Jedan uslov zahtevao bi od verskih grupa da dokažu višedecenijsku istoriju u zemlji i da imaju više od 1000 vernika.
„Manje ili novije verske grupe, koje ne pripadaju dominantnim religioznim tradicijama, mogu da ostanu bez zakonskog statusa i bez „glasa“ da protestuju zbog načina na koji se prema njima ponaša,“ kaže Džon Grac, generalni sekretar Internacionalne organizacije za versku slobodu.
„Pokazano je, stalno iz početka na mnogim drugim mestima, da pokušaji da se reguliše religija skoro uvek neizbežno vode do diskriminacije,“ kaže on.
Početkom prošlog meseca nekoliko vođa Crkve adventista sedmog dana sastanli su se sa vrhunskim vladinim službenicima u Mađarskoj kako bi zatražili pojašnjenje zakona i dobili sigurnost da se Adventistička crkva ne nalazi u opasnosti da izgubi registraciju.
Više od 5000 Adventista sedmog dana okuplja se u oko 100 crkava u ovoj centralno evropskoj zemlji. Iako se ne očekuje da predloženi zakon negativno utiče na crkvu, „kao Adventisti, mi se duboko staramo za versku slobodu svake osobe – a ne samo za one koji pripadaju našoj veri,“ rekao je Grac. Adventistička crkva će nastaviti da nadgleda situaciju, dodaje on.
Mađarska, koja se 1989. godine oslobodila Komunističke vlasti, doživela je pojačane verske aktivnosti u proteklim godinama, a više od polovine populacije sada se identifikuje sa Rimo katoličkom verom.
Iako ustav zemlje štiti versku slobodu i vladini službenici tvrde da predloženi zakon neće ustanoviti nikakva državna sredstva za kontrolu ili nadgledanje crkava, neki posmatrači kažu da je ovaj zakon pretnja reputaciji Mađarske.
„Ako bude usvojen, ovaj zakon bi mogao da degradira ugled Mađarske kao zemlje koja poštuje i štiti osnovna ljudska prava,“ kaže Dvejn Lesli, zamenik generalnog sekretara Internacionalne organizacije za versku slobodu. „Ovaj pokušaj da se religija „reguliše“ jednostavno nije u skladu sa slobodnim, demokratskim društvom,“ dodaje on.