Predloženi amandmani zabrinjavaju zastupnike verske slobode u Rusiji
Izvor: Elizabet Lehlajtner, ANN
Zastupnici verske slobode u Rusiji kažu da predloženi amandmani na nacionalni zakon teže ograničavanju slobode verskog izražavanja u zemlji, i ugrožavaju profesiju verskog službenika u ruskom ustavu.
Eksperti kažu da amandmani na zakon iz 1997. godine nazvan “O slobodi savesti i udruživanju” posebno ciljaju na takozvanu “misionarsku aktivnost” u zemlji.
Ukoliko prođu, predloženi amandmani će “ne samo biti u suprotnosti sa ustavom, već će takođe kršiti pravo na slobodu savesti i vere”, rekao je Viktor Vitko, direktor Odeljenja za odnose s javnošću i versku slobodu u evro-azijskoj Hrišćanskoj adventističkoj crkvi.
Vitkovi komentari došli su nedelju dana nakon što su se predstavnici evro-azijskog odeljenja Udruženja za versku slobodu (IRLA), Slavenski centar za zakon i instituciju religije u zakonu, sreli u Moskvi radi odbrane misionarskih aktivnosti kao osnovnog izraza slobode savesti.
Prema Svetskom izveštaju o verskoj slobodi, publikaciji Odeljenja za odnose s javnošću Svetske Adventističke crkve, iako ruski ustav uključuje odredbe o verskoj slobodi, vlada ne tretira podjednako verske manjine pred zakonom.
Rusija ima 52000 adventista što predstavlja samo deo od 2% Rusa koji se deklarišu kao hrišćani. Izveštaji ukazuju da adventisti obično slobodno propovedaju, međutim, eksperti za versku slobodu smatraju da, ukoliko prođu, ovi amandmani mogu da ugroze tu slobodu.
Prema Svetskom izveštaju, zakon već daje Ruskoj pravoslavnoj crkvi privilegovan status i “značajno hendikepira” neke “netradicionalne” verske grupe. Kada je izglasan 1997. zakon je zahtevao od svake verske zajednice da se registruje pre 2001. godine.
Amandmani na zakon mogu da vode ka “stalnom nadzoru” od strane vlasti, rekao je Džon Grac, direktor Odeljenja za odnose s javnošću i versku slobodu Adventističke crkve. “To može da oteža život verskim manjinama i verskim neistomišljenicima”, dodao je Grac.
Uprkos postojećim izazovima, pronaći podršku za veću versku slobodu u Rusiji je teško, rekao je Juri Sipko, predsedavajući Ruske unije evanđeoskih hrišćana – baptista, tokom decembarskog sastanka. Zbog toga što je Rusija dom za veliku populaciju onih koji nisu vernici a deklarišu se kao ruski pravoslavci, mnogi građani nemaju izoštren osećaj za to šta ova ograničenja mogu da znače za aktivne verske grupe, smatra Sipko.