Posle više decenija, ekumenska organizacija izdaje izjavu o evangelizmu
Više od 4.000 delegata na 10. skupu Svetskog saveza crkava srelo se u Busanu protekle sedmice da bi odlučili kako da najbolje objavljuju hrišćansku poruku u svetu punom oštrih kontrasta i suprotstavljenih ideologija.
Ekumenska organizacija, koja vrednuje hrišćansko jedinstvo i saradnju u misiji, objavila je svoju prvu izjavu o evangelizmu u više od 30 godina. Dokument, pod naslovom, „Zajedno ka životu: misija i evangelizam u promenljivim okolnostima,“ naglašava ono što govornici nazivaju „celovitim“ evangelizmom. Upadljivo je bilo odsutno ikakvo direktno spominjanje „Velikog naloga“ iz Mateja 28, o stvaranju učenika u svim narodima.
Džusop Keum, sekretar za Komisiju Svetskog saveza crkava o Svetskoj misiji i evangelizmu, rekao je da je pročitao Matej 28 „iz kontekstualnog koncepta“ onoga što je bilo uobičajeno u Rimskom carstvu, a ne kao „zapovest“ da se ide napred i stvaraju učenici.
Dokument navodi da „Božji Duh… može da se pronađe u svim kulturama koje uzdižu život.“ Za neke evanđeoske hrišćane, ova izjava podrazumeva univerzalizam – verovanje da će Bog na kraju spasiti sva ljudska bića koja praktikuju neku vrstu životodavne duhovnosti.
Kirstin Kim, profesor Teologije i svetskog hrišćanstva na Lids Triniti Univerzitetu u Velikoj Britaniji, odgovorila je govoreći da se „Sveti Duh kreće mnogo šire od same hrišćanske zajednice.“
Na severnoj hemisferi, hrišćanstvu sve više izazove upućuju druge svetske religije i povećanje broja „nereligioznih“, ili ljudi koji tvrde da nemaju nikakve verske sklonosti. Na „globalnom jugu,“ s druge strane, hrišćanstvo naglo raste na mestima kao što je Afrika, Južna Amerika i delovi Azije, bez obzira na povećanu napetost i progonstva.
Svetski savez crkava je međuverska organizacija koja broji članstvo u većini velikih hrišćanskih organizacija. Hrišćansko jedinstvo je moto organizacije i vrhunski prioritet za mnoge njene ključne članove.
Iako Hrišćanska adventistička crkva (Crkva adventista sedmog dana) redovno šalje posmatrače i novinare na skupove Svetskog saveza crkava, Crkva se nije pridružila ekumenskom pokretu, o kojem adventisti odavno imaju zabrinutost koja je povezana sa njihovim razumevanjem biblijskog proročanstva.
Poglavar 80 miliona anglikanaca na svetu, nadbiskup Kanterberija, Džastin Velbi, rekao je reporterima da se nada globalnom hrišćanskom jedinstvu, ali kao delovanju Svetog Duha a ne kroz ljudske napore.
„Jedinstvo je Božji dar,“ rekao je on.
Na prepunoj konferenciji za novinare održanoj 31. oktobra, dva izvršna člana Svetskog saveza crkava tražila su razumevanje globalne ekumenske organizacije kao pokretača međucrkvenog i međuverskog dijaloga i saradnje.
Kada je upitan o progonstvu hrišćana na Bliskom Istoku, u Africi i drugim područjima – često od strane onih koji nisu hrišćani – sveštenik dr Olav Fikse Tveit, generalni sekretar Svetskog saveza crkava, rekao je da iako grupa ima nameru izražavanja „hrišćanske solidarnosti“ sa progonjenima, „moramo time da se bavimo na drugačiji način.“
Tveit je rekao da ovaj 10. skup Svetskog saveza crkava treba da pripremi izjave o politizaciji religije, kao i status o hrišćanima na Bliskom Istoku. Ipak, rekao je on, „reči su prilično moćne“, a neki hrišćani u regionu „ne žele da budu opisani kao da su pod konfliktom“ ili progonstvom.
Ali u oštrom obraćanju skupu sledećeg dana, vođa Ruske pravoslavne crkve govorio je o onome što vidi kao sklonost da se na skupu izbegnu kontroverzne teme.
„Dok mi nastavljamo da diskutujemo o našim razlikama u prijatnoj atmosferi konferencija i teoloških dijaloga, pitanje odzvanja snažnije nego ikada: hoće li hrišćanska civilizacija uopšte preživeti?“ rekao je Ilarion Alfejev, Mitropolit volokolamski i predsedavajući odeljenja za Spoljašnje crkvene odnose pri Moskovskoj patrijaršiji.
Ilarion je citirao „militantni sekularizam“ i „radikalni islamizam“ (za koji kaže da je filozofija udaljena od tradicionalnog Islama) koji su neprestana pretnja hrišćanstvu.
Skup je takođe dobio kritiku iz Centra ekspozicije izvan Busana, gde su se protestanti okupili i neki su vikali da je grupa „protiv Hrista.“
Moderator Svetskog saveza crkava, sveštenik dr Valter Altman, govorio je o njihovoj zabrinutosti, tvrdeći da protest protiv grupe često potiče iz „nerazumevanja“ njenih namera i svrhe. „Mi ne zamenjujemo ni jednu crkvu – Svetski savez crkava je mesto sa kolaboraciju i saradnju“ među veroispovestima,“ dodao je Altman. „Mi smo posvećeni jedinstvu od našeg Gospoda, ali ne postoji strukturisani program spajanja crkava kako bismo dobili jednu „super crkvu.“
7. novembar 2013, Busan, Južna Koreja, Adventist Rivju