Odbor za istraživanje izglasao izjavu o konsenzusu o „Teologiji rukopoloženja“
Sa glasovima od 86 naprema 8 – što je stopa od 9:1 – delegati na Odboru za istraživanje teologije rukopoloženja u Crkvi adventista sedmog dana (TOSC) dogovorili su se danas da odobre izjavu o konsenzusu o Adventističkoj teologiji rukopoloženja. Glasanje je bilo rano ostvarivanje cilja vođa TOSCa da je ide jedinstveno kroz problematične teme koje okružuju crkvenu diskusiju o rukopoloženju.
Prema izjavi, „Adventisti sedmog dana razumeju rukopoloženje, u biblijskom smislu, kao akciju od strane crkve u javnom prepoznavanju onih koje Gospod poziva i osposobljava za lokalnu i globalnu crkvenu službu.“ Biblijski primeri rukopoloženih ljudi obuhvataju starešine/nadglednike i đakone, kaže dokument, kao i „starešine koje su putovale i nadgledale veću teritoriju sa više crkava.“
Objašnjavajući ulogu rukopoložene osobe, izjava nastavlja: „U činu rukopoloženja crkva prenosi reprezentativni autoritet na pojedince za naročito delo službe na koje su pozvani. To može da obuhvata predstavljanje crkve; objavljivanje jevanđelja; služenje Gospodnje večere i krštenje; organizovanje crkava, vođenje i negovanje vernika; suprotstavljanje lažnim učenjima i pružanje generalne službe crkvi.“ Za razliku od verovanja nekih drugih hrišćanskih vera, ipak, rukopoloženje Adventista sedmog dana „ ne prenosi naročite kvalitete osobama koje se rukopoložavaju niti predstavlja carsku hijerarhiju unutar verske zajednice.“
Izjava završava zapažajući da je „najveći model hrišćanske službe život i delo našeg Gospoda, koji je došao ne da Mu služe, već da služi.“
Odobravanje dokumenta dogodilo se drugog dana drugog okupljanja 2013. članova TOSCa, koji su se sastali u privatnom, necrkvenom konferencijskom centru u blizini Baltimorskog/Vašington Internacionalnog Turgud Maršal aerodroma. Delegati su obuhvatali crkvene pastore, vernike laike, naučnike i službenike širom globalne zajednice Adventista sedmog dana, a Artur Stele, generalni potpredsednik svetske crkve i direktor Biblijskog istraživačkog instituta Generalne konferencije, služio je kao predsedavajući. Džofri Mbvana, još jedan generalni potpredsednik, bio je zamenik predsedavajućeg.
„Ovo je prvi put da je crkva pokrenula ozbiljno istraživanje kako bi se razvila teologija rukopoloženja,“ rekao je Mbvana ubrzo posle izglasavanja. „Od kritične je važnosti da pre nego što diskutujemo o bilo kojoj temi rukopoloženja, ustvari razumemo teologiju rukopoložennja. Danas mislim da se događa istorijska stvar: prihvaćena je izjava o konsenzusu koja će se preporučiti Generalnoj konferenciji, Godišnjem zasedanju a zatim i zasedanju Generalne konferencije da se prihvati kao izjava o teologiji rukopoloženja.“
Slaganje o teologiji rukopoloženja je priprema za drugi zadatak TOSCa, diskutovanje o rukopoloženju žena za evanđeosku službu. O ovoj temi godinama se debatovalo među Adventistima sedmog dana, na zasedanjima Generalne konferencije 1990. i 1995., kada je odbijeno da se to dozvoli. TOSC ima zadatak da pripremi materijal za diskusiju i donese preporuke o kojima će se glasati na zasedanju Generalne konferencije u julu 2015. godine, koja će se održati u San Antoniju u Teksasu.
Prema Bilu Knotu, uredniku Adventist Rivjua i članu TOSCa, „Ako crkva može da dostigne konsenzus o zajedničkoj teologiji rukopoloženja, to daje nadu da takođe može da pronađe i rešenje koje će ispoštovati snažna ubeđenja obe strane u ovoj temi.“
Odbor nastavlja sa svojim sastancima do srede 24. jula.
23. jul 2013, Lintikum Hejts, Merilend, Sjedinjene Države, Adventist Rivju