Nigerijske verske vođe pružaju dobrodošlicu zakonu protiv homoseksualnosti
Hrišćanske i muslimanske vođe u Nigeriji dočekali su sa dobrodošlicom kontroverzni zakon koji zabranjuje istopolne brakove i nameće zatvorsku kaznu od 14 godina za homoseksualne odnose.
U ponedeljak 13. januara predsednik Gudlak Džonatan potpisao je zakon o zabrani istopolnih brakova, koji je parlament izglasao u maju. Zakon je usledio nakon jednog sličnog koji je izglasan u Ugandi u decembru, a koji nameće doživotnu zatvorsku kaznu za neke vrste homoseksualnog čina.
„To je prava stvar,“ kaže sveštenik Musa Asake, generalni sekretar Hrišćanske asocijacije u Nigeriji. „Ne moramo da odemo u situaciju u kojoj nemamo moralne vrednosti samo zato što nam neko daje novac.“
Asake je mislio na finansijske podsticaje od Zapadnih nacija koje su povezane sa zakonskim promenama o homoseksualnosti.
Kako izveštava Amnesti Internešnal, pošto zakon stupa na snagu odmah, Nigerijska policija okupila je bezbroj homoseksualaca i lezbejki i zatvorila ih u zatvor.
Vođe afričkih gej i lezbejskih organizacija podstiču svet da je ujedini protiv takvog zakona.
„Ovo je opasan preokret,“ kaže sveštenik Majkl Kimindu, predsednik Drugih ovaca u Africi, organizacije koja se stara za homoseksualce. „Ostatak sveta ne treba da dozvoli da se nastavi sa ovim zakonima. Oni koji se boje Boga i vole čovečanstvo treba da sednu zajedno i da se postaraju da se ne gazi po homoseksualcima i njihovim porodicama i prijateljima.“
Širom Afrike, homoseksualnost se često vidi kao kršenje kulturoloških i religioznih vrednosti. Gej seks je izvan zakona u 38 afričkih zemalja. U 13 afričkih zemalja homoseksualnost je ili ilegalna ili ne postoje nikakvi zakoni o njoj.
U Mauriteniji, Sudanu i severnoj Nigeriji, homoseksualnost se kažnjava smrću. Prestupnici mogu da budu osuđeni na doživotnu zatvorsku kaznu u Ugandi, Tanzaniji i Sijera Leoneu.
Kimindu, anglikanski sveštenik, kaže da su hrišćanske i muslimanske vođe ključni u menjanju javnog mišljenja jer koriste Svete tekstove da bi homoseksualnost proglasili grehom.
16. januar 2014, Najrobi, Kenija, RNS