Najveća kineska delegacija u istoriji Generalne konferencije
Kina ima sto miliona hrišćana, od kojih je više od 400.000 adventista. Kako je to biti adventista u najmnogoljudnijoj zemlji sveta?
Delegacija Kine na ovogodišnjem zasedanju Generalne konferencije broji gotovo pedeset članova i posebnih gostiju, više nego ikada pre. Prva delegacija iz Kine prisustvovala je zasedanju GK 2010. godine.
Predsednik misije, Robert Folkenber mlađi (Robert S. Falkenberg Jr.), upotrebio je dok je opisivao Crkvu u Kini reči poput: “dinamična”, “u tranziciji”, sa “dubokim osećajem za misiju.”
Kao i drugde u svetu, s poboljšanjem ekonomije i rastom životnog standarda, interes za Evanđeljem često opada. Moderni aerodromi, željezničke stanice, brzi vozovi i autoputevi predstavljaju društvo bez premca – odlučno u predvođenju najbolje infrastrukture koju svet može ponuditi.
Adventistička crkva u Kini nije organizovana kao u ostalim delovima sveta sa oblastima i unijama oblasti. Crkvena organizacija u Kini sastoji se od samo jednog nivoa a to je mesna crkva. Lokalna crkva može imati nekoliko hiljada adventista podeljenih u stotinjak manjih zajednica, a svaka zajednica finansijski podupire svog lokalnog pastora. Područja velikih gradova često imaju “majku crkvu” koja podupire stotine manjih okolnih zajednica.
Ovogodišnja kineska delegacija na zasedanju Generalne konferencije uključuje, između ostalih, uiverzitetskog profesora, poslovnu ženu, i pastora.
Univerzitetska profesorica, adventistiskinja već trideset godina vodi grupu od osamdesetak mladih u svojoj lokalnoj zajednici u severnoj Kini. Grad u kojem živi, nedaleko od granice s Rusijom, broji 3.000 članova, no nemaju svi bogosluženje u istom prostoru.
Poslovna žena iz Pekinga zarađuje prodajući odeću i starešina je crkve koja broji tri stotine vernika. Kao staješina crkve, ona vodi bogosluženja te povezuje crkvu sa lokalnim vlastima. U Pekingu živi oko 7.000 adventista.
Pastor, adventista četvrte generacije, vodi trinaest zajednica u Vendžou (Wenzhou), gradu s više od tri miliona stanovnika. On upravlja crkvom od četiri stotine vernika a tokom godina učestvovao je u osnivanju više od dve stotine zajednica sa otprilike 30.000 vernika u nekoliko kineskih provincija.
Kineski učesnici su na zasedanju oduševljeno posmatrali veličinu crkve u celom svetu.
Jedan od delegata izjavio je kako su “članovi crkvene porodice vrlo topli i prijateljski”, dok je drugi otkrio kako je divno biti na mestu gde biti adventista ne znači biti dio religijske manjine.
Treći delegat se raduje povratku u Kinu kako bi ohrabrio braću i sestre i podstakao ih na probuđenje i reformaciju. On takođe primijećuje, kako bi delo u Kini bolje napredovalo da su pastori bolje obrazovani. Njegovo obrazovanje je bila kombinacija adventističkog obrazovanja i predavanja s kineskog univerziteta.
Adventisti u Kini su izloženi s jedinstvenim izazovima, između ostalog, širiti evanđelje među 1.3 milijarde stanovnika, što je više nego bilo gde na svetu. Ali, adventisti vole izazove.
“Kina je posebno mesto”, zaključio je jedan kineski pastor.