Moskovska oblast usmerava se na problem progonstva u hrišćanskom svetu
Izvor: ANN, Moskva 2011
Učesnici na sastanku visokog nivoa o verskoj slobodi u Moskvi početkom decembra dali su obećanje da će zadržati borbu progonjenih verskih manjina na Bliskom Istoku i Africi u infernacionalnoj žiži.
Oko 100 miliona hrišćana širom sveta – uglavnom na Bliskom istoku i u delovima Afrike trpi progonstvo ili se nalazi u nasilnim verskim sukobima, prema organizatorima konferencije.
Trodnevna Internacionalna konferencija o slobodi religije i diskriminaciji hrišćana počela je 30. novembra i okupila raznoliku grupu vođa iz pravoslavnih, protestantskih, jevrejskih, katoličkih i islamskih zajednica. Na vrhu agende nalazio se rast onoga što neki nazivaju „hrišćanofobijom“ u mnogim zemljama gde vladajuće religije ili ideologije nameću značajnu političku i društvenu moć.
Vasili Stoljar, sekretar za odnose s javnošću i versku slobodu za Crkvu adventista sedmog dana u Evroaziji, kaže da su učesnici konferencije bili ujedinjeni u svojoj odluci da učine više kako bi olakšali muke verskih manjina koje širom sveta trpe progonstvo.
„Da li smo mi čuvari svoje braće? Jesmo! Imamo odgovornost da progovorimo u korist naše braće i sestara koji ne mogu da govore sami za sebe,“ dodao je on.
Diskusije na konferenciji takođe su se usmeravale na uticaj takozvanog „Arapskog proleća“ na prava verskih manjina u zemljama koje su doživele dramatične političke promene. Džon Grac, generalni sekretar Internacionalnog udruženja za versku slobodu, opisao je teme o kojima se govorilo na konferenciji kao „značajnu i sve veću brigu za predstavnike verske slobode.“
„Sudbina verskih manjina u brojnim zemljama Bliskog Istoka i dalje je neizvesna,“ kaže Grac. „Tu se još uvek razvija politička situacija i još neznamo kakav će dugoročni stav nove vlade u zemljama kao što su Tunis ili Egipat, zauzeti prema hrišćanima i drugim neislamskim verskim grupama.“
„Pozivamo vlade širom sveta, zajedno sa internacionalnim telima kao što su Ujedinjene nacije, da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se postarali da verska sloboda, kao osnovno ljudsko pravo, bude priznata i zaštićena u ovim zemljama,“ rekao je Grac.