Misionska konferencija u Novom Sadu
Misionska konferencija „Potreban si mi – Bog“, koju je u ciklusu od pet prolećnih vikend-konferencija organizovalo Odeljenje za adventističku misiju Jugoistočne evropske unije u saradnji sa Severnom crkvenom oblašću, održana je 7. i 8. aprila u Novom Sadu.
Nekoliko stotina vernika iz Novog Sada i okolnih mesta slušalo je jednog od vodećih evanđelista, govornika, trenera i autora 12 knjiga, pastora Rasela Barila iz Severnoameričke divizije u Mičigenu, koji godinama drži seminare širom Sjedinjenih Država, Kanade i Evrope. Iako je pastor Baril prvi put u Srbiji, on javnosti nije nepoznat. Nekoliko njegovih knjiga, naime, prevedeno je na srpski jezik. Među njima su: „Revolucija u crkvi“ koja je doživela ogroman uspeh i “Radikalno promenjena crkva 21. veka“ koja je kod nas nedavno objavljena. Ta knjiga je zapravo bila okosnica misionske konferencije u Novom Sadu.
Dobrodošlicu uvaženom gostu poželeli su predsednici JIEU i Severne oblasti, Đordje Trajkovski i Dragan Ćirić, a sekretar za misionstvo pastor Laslo Galus predstavio je program konferencije koja bi trebalo da ukaže pre svega na značaj i ulogu hrišćanskog učeništva u crkvi 21. veka.
Ko su Hristovi učenici i kako se oni prepoznaju – bila je uvodna tema konferencije. Samo ona crkva koja je utemeljena na kvalitetnim međuljudskim odnosima i zajedništvu preko malih grupa ima potencijal da pokrene korenite promene u crkvi i životu hrišćana. Crkva treba da bude mesto ispunjeno AGAPE-bezuslovnom ljubavlju. Postati Hristov učenik je izazov, a crkva koja stvara učenike – ideal. Biti duhovno zreo učenik, spreman da svoje talente i sposobnosti upotrebi za rad u misionstvu mnogo je važnije nego biti vernik. I stoga zadatak savremene, žive crkve jeste da neguje učeništvo koje je suština, srž trostruke anđeoske vesti.
U popodnevnom delu konferencije bilo je reči o tome kako ovaj program ostvariti, unaprediti molitveni život, prepoznati svoje talente i mesto u crkvenoj zajednici koja će tako postati privlačna.
Uvodna tema drugog konferencijskog dana bila je Sveštenstvo svih vernika. To je bila radikalna ideja reformacije. U tradicionalnoj crkvi onoga vremena, kao i u današnjoj, sveštenstvo čine školovani teolozi.To, medjutim, nije bila prvobitna Božja ideja. Starozavetne knjige ukazuju na to da je Izrailjski narod, dakle svaki pojedinac, trebalo da bude sveštenik. Ali, zbog događaja na Sinaju tu ulogu preuzelo je Levijevo pleme. Poruka tadašnje crkve bila je „Dođite“ da vidite slavu Božju.
U nastavku izlaganja pastor Baril je posebnu pažnju posvetio novozavetnoj crkvi koja ima sasvim drugačiju poruku: „Idite„. Religija je ovde organizovana po misionskom modelu po kojem je svaki pojedinac sveštenik koji propoveda Evanđelje u svojoj porodici, na ulici, u komšiluku…“Vi ste izabrani rod, carsko sveštenstvo, sveti narod, narod dobitka…“(1. Petrova 2.9)
Pastor Rasel Baril je svojom energijom, nadahnućem i stilom izlaganja oduševio prisutne i naveo na ozbiljna razmišljanja o potrebi za promenama i reorganizacijom crkve 21. veka kojoj preti gašenje.
Dragan Ćirić je izjavio da mu je bilo zadovoljstvo da čuje uvaženog predavača i poželeo da odluka prisutnih bude: “Danas sam saznao da sam ti, Bože, potreban“.
Olga Popov, koja je došla čak iz Slovenije, kaže da je pročitala skoro sve njegove knjige i da jedva čeka da postanemo učenici, a ne samo komentatori.
Ljiljana Paunić je tek sada razumela u čemu je razlika izmedju učenika i vernika, a Svetozar Stojinov koji je hrišćanin već 63 godine, podseća da je formiranje malih grupa način rada koji su praktikovali pioniri adventizma.
Konferencija u Novom Sadu pokrenula je, naravno, mnoga pitanja, ideje i teme za razmišljanje, i među pastorima i među vernicima. Opšti utisak je da su predavanja ove vrste više nego potrebna, a budućnost će pokazati koliko su ona i ozbiljno shvaćena.
Mirjana Knežević