Globalna verska sloboda ostaje razlog za zabrinutost
Najnoviji izveštaj Američke komisije za Internacionalnu versku slobodu (USCIRF) zabrinuo je stručnjake za ljudska prava Crkve adventista sedmog dana zbog rastuće netolerancije prema manjinskim verskim grupama širom sveta.
„Ponovo se podsećamo da za verske manjine, a to su Adventisti sedmog dana u mnogim regionima, stvari mogu da budu veoma teške a na mnogim mestima postaju još gore,“ rekao je Dvejn Lesli, direktor legislativnih poslova za Crkvu adventista sedmog dana pri Generalnoj konferenciji.
Izveštaj od nezavisne komisije kategorizuje prestupnike kao zemlje nivoa 1, nivoa 2 ili „na spisku za posmatranje“. Nacije nivoa 1 su određene kao „zemlje za naročitu zabrinutost“ (CPC), gde se kršenje verske slobode definiše kao „sistematsko, trajno i nečuveno“ i obuhvata mučenje, produženo zatvaranje bez optužbi, nestanke i „druga drska oduzimanja života, slobode ili bezbednosti odoba.“ Zemlje određene kao CPC ove godine su Mijanmar, Kina, Eritreja, Iran, Severna Koreja, Saudijska Arabija, Sudan i Uzbekistan.
Novi kandidati ove godine za nivo 1 nacije su Egipat, Irak, Nigerija, Pakistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Vijetnam. Iako još nisu službeno CPC, ove zemlje „ispunjavaju uslove“ za grupu nivo 1, kaže izveštaj.
Zemlje određene kao nivo 2 takođe su prozvane zbog prikazivanja „negativnih trendova koji bi mogli da se razviju u ozbiljno kršenje verske slobode.“ Te zemlje su Avganistan, Azerbejdžan, Kuba, Indija, Indonezija, Kazahstan, Laos i Rusija.
Treća mala grupa nacija sačinjava spisak za posmatranje a na njemu se nalaze Bahrein, Bangladeš, Belorusija, Etiopija, Turska i Venecuela.
Zapadna Evropa je tokom proteklih godina izazvala kritiku za ograničavanje verskog izražavanja u manjinskim verama. Zakoni u Francuskoj i Belgiji sada zabranjuju burku i druge velove koji prekrivaju lice. Švajcarska je zabranila gradnju novih minareta povrh muslimanskih džamija. Takozvana defamacija verskih zakona – za koje stručnjaci za versku slobodu kažu da bi mogli da ograniče verski govor širom sveta – nastavljaju da se pojavljuju u ovom regionu.
U Iranu, kaže Lesli, vlada nastavlja da zlostavlja, hapsi i u nekim slučajevima muči hrišćane, u skorije vreme američkog pastora Saida Abedinija, koji je u septembru 2012. utamničen u Iranu zbog svoje vere.
I Pakistan je dospeo na naslovne strane proteklih meseci zbog nasilja protiv hrišćana. U martu je rulja spalila domove i poslove jedne hrišćanske zajedinice zbog navodnih uvreda protiv Muhameda.
Nigerija je još jedno područje koje izaziva sve veću zabrinutost, kaže Lesli. Ekstremistička grupa Boko Haram je sprovodila sektaško nasilje nad hrišćanskim zajednicama u proteklim godinama, redovno bombardujući crkve i ubijajući na stotine vernika. Od januara, adventisti u zemlji govore o opadanju broja vernika a neke crkve se zatvaraju usred sve većeg verskog konflikta u zemlji.
Zemlje kao što su Iran, Pakistan i Nigerija, kaže Lesli, duboko su ukorenjene u netoleranciji i teško da će izveštaj promeniti njihovo ponašanje. Ali za nove zemlje na spisku za posmatranje, „nadamo se da dijalog može da dovede do veće verske slobode,“ rekao je on.
Nakon pregledanja kršenja verskih sloboda, USCIRF pravi preporuke za američkog Predsednika, državnog sekretara i Kongres. Ove preporuke mogu da obuhvataju embargo na isporuku oružja, restrikcije na izvoz i, dodao je Lesli, dalje razgovore sa nekim nacijama prekršiteljima.
Pored toga, Lesli kaže, izveštaj „stalno drži versku slobodu pred očima javnosti, podsećajući ljude zašto je važno da nastavimo da se borimo za slobodu svih ljudi vere.“