Evropski sekularisti kažu da se prema njima ne ponaša pošteno
Izvor: RNS/ENInews
Humanističke i sekularističke organizacije optužile su Evropsku uniju da im uskraćuje jednako postupanje u poređenju sa hrišćanskim crkvama u Evropi.
„EU ne treba da vodi dijalog sa suštinski nedemokratskim organizacijama,“ kaže Dejvid Polok, predsednik Evropske humanističke federacije, sa sedištem u Briselu. „Bavljenje Rimokatoličkom crkvom daje toj crkvi privilegovani položaj u EU savetima, a ona ne predstavlja svoje članove i ima stavove koji su daleko od margina generalnog evropskog mišljenja.“
Polok, britanski humanista, govorio je ispred prvog „seminara o dijalogu“ između humanista i službenika EU pod Lisabonskim sporazumom iz 2007. godine, koji nalaže vođama EU da vode dijaloge i sa religioznim i sa nereligioznim grupama.
U jednom intervjuu, Polok je rekao da sekularisti planiraju da upotrebe seminar da pokažu kako se prema nereligioznim građanima ponaša kao da su „manje vredni i grešni“ i uskraćuju im se poslovi i službe.
Ipak, vođe crkava odbacuju optužbe i kažu da crkve „doprinose evropskim integracijama na demokratski, transparentan način.“
„Imamo iste mogućnosti da iznosimo ideje kao i humanisti,“ kaže Johana Touzel, francuska predstavnica Komisije konferencije evropskih biskupa. „Razlika je u tome što crkve koriste ovo sredstvo da organizuju plodonosne dijaloge, imaju nešto da kažu i ponude u problemima s kojima se suočava EU.“
Službenici EU održali su godišnji sastanak sa predstavnicima katolika, pravoslavaca, protestanata, Jevreja i muslimana, i svoj treći godišnji sastanak sa humanistima i sekularistima u novembru 2011. godine.
„Ako EU želi pošten, jednak dijalog sa svojim građanima, trebalo bi da nam da privilegovan položaj,“ kaže Polok, „pošto mi funkcionišemo na dobrovoljnoj osnovi i uopšte ne primamo nikakvu podršku od strane onih koji plaćaju poreze.“