Crkva u Rumuniji dobila glas u obrazovnom sistemu
Adventistička crkva u Rumuniji potpisala je sa Vladom Rumunije važan protokol o saradnji koji Crkvi po prvi put daje pravo glasa u državnom obrazovnom sistemu.
Protokol su potpisali u ime Crkve Marius Monteanu, sa jedne strane, i ministar za obrazovanje Sorin Mihai Cimpenanu i Viktor Opaski državni sekretar za verska pitanja, sa druge strane u ime države, na ceremoniji koja je održana u glavnom gradu ove istočnoevropske države Bukureštu.
Protokol omogućava da Crkva u budućnosti učestvuje u diskusijama koje su vezane za religijsko obrazovanje kao i da daje svoje predstavnike u timovima inspektora Ministarstva za obrazovanje koji posećuju adventističke škole kako bi osigurali kvalitet obrazovanja.
Lokalne vođe su posebno oduševljene potpisivanjem ovog protokola jer to otvara i mogućnost njegove izmene čime bi se stvorila mogućnost da se prekine tradicija organizovanja aktivnosti od strane Ministarstva za obrazovanje subotom u kojima adventistički učenici ne mogu da učestvuju.
“Mi vidimo ovaj protokol kao novu stepenicu u institucionalnoj saradnji ali i kao sredstvo koje može da bude unapređeno tako da poštuje religijsku praksu učenika koji su adventisti i religijsku slobodu kada su u pitanju takmičenja koja se održavaju subotom”, rekao je Munteanu u izjavi koju je objavila Inter-američka divizija.
Munteanu je potpisao ovaj protokol u novembru dok je služio kao predsednik Crkve u Rumuniji. Na toj dužnosti ga je zamenio Štefan Tomojaga.
Organizujući vannastavke aktivnosti tokom subote, Ministarsrtvo za obrazovanje ograničava učenike koji su adventisti jer npr. ne mogu da učestvuju u takmičenjima i time sebi omoguće upis na državne fakultete bez prijemnog ispita.
Novopotpisani protokol stavlja Adventističku crkvu na isti nivo sa ostalim religijskim denominacijama u Rumuniji. Slične protokole potpisali su i predstavnici svih 18 religijskih denominacija koje su priznate od Vlade Rumunije.
Adventistička crkve je započela proces razvoja obrazovnog sistema u Rumuniji nakon što se država odvojila od Sovjetskog bloka 1889. godine Danas, Crkva ima svoj Teološki fakultet, školu za medicinske sestre, tri teološke i dve regularne srednje škole, više od 50 predškolskih ustanova i nekoliko osnovnih škola.
Adventističke škole dobijaju nacionalno priznanje jer je procenat učenika adventističkih škola koji uspešno polože maturski isput dvostruko veći nego u državnim školama.
Crkva u Rumuniji broji 67000 vernika u državi sa 21 milionom stanovnika.