Bruneji primenjuju kazneni kodeks Šerijata, uključujući kamenovanje i bičevanje
Sultan Bruneja objavio je 22. oktobra da će vladati svojom naftom bogatom Islamskom zemljom prema zakonu Šerijata, uključujući i smrt kamenovanjem zbog preljube, amputaciju udova zbog krađe, bičevanje zbog konzumacije alkohola i abortusa i druge kazne.
Primenjivanje kaznenog zakona Šerijata biće u fazama, počevši od aprila 2014, kaže Sultan Hasanal Bolkija, prema agenciji Frans-pres.
Bruneji se nalaze na severozapadnom kraju ostrva Borneo, koje je takođe deo Indonezije i Malezije u Južnom Kineskom moru.
„Hajde da ne gledamo sečenje ruku i kamenovanje ili bičevanje samo po sebi, već hajde da takođe pogledamo uslove koji upravljaju njima,“ rekao je brunejski muftija Avang Abdul Aziz, najveći Islamski naučnik u zemlji, na jednoj konferenciji o zakonu, prema Asošijejtet presu. „Sečenje ili kamenovanje ili bičevanje nije indiskriminacija, već postoje uslovi i postoje metodi koji su pošteni i pravedni,“ dodao je on.
Zakoni i kazne primenjivaće se samo na sunitsku muslimansku većinu u jugozapadnoj azijskoj zemlji koja ima jednu od najbogatijih ekonomija u Aziji, zbog ogromnih polja petroleja i prirodnog gasa.
„Zbog naše potrebe je Alah Svemoćni, u svoj svojoj velikodušnosti, stvorio zakone za nas, kako bismo mogli da ih sprovedemo i dobijemo pravdu,“ rekao je sultan, star 67 godina, prema Rojtersu.
Sultanova porodica je na vlasti već više od 600 godina, uključujući i kada su Bruneji bili Britanski protektorat 1888. i nakon što su stekli nezavisnost 1984. godine.
Sultan, koji je takođe i premijer, vlada od 1967. godine. Ne postoje izbori. Sve do sada primenjivan je dvostruki sudski sistem britanskog sekularnog zakona, a sudovi Šerijata ostajali su uglavnom za porodična pitanja.
Od 416.000 stanovnika Bruneja 67 posto su muslimani i etnički Malajci, kojima vlada ustavni sultan koji se službeno naziva Malajska Islamska monarhija.
„Obavezujuće religiozno obrazovno naređenje iz 2012. nalaže da sva muslimanska deca od 7 do 15 godina koja prebivaju u zemlji moraju da budu upisana u islamsko versko obrazovanje,“ rekao je Američki Stejt department u svom Internacionalnom izveštaju o verskoj slobodi 2012. godine.
Vlada rutinski cenzoriše članke u časopisima o drugim verama, zacrnjujući ili uklanjajući fotografije raspeća i drugih hrišćanskih verskih simbola,“ rekao je Stejt department. U školskim knjigama ne postoje opisi običaja drugih religija.
Novembar 2013, RNS