Brazilska policija pohađa biblijske časove radi smanjivanja stresa
U sred zabrinutosti zbog policijske brutalnosti, brazilski vojni policajci pohađaju biblijske časove tokom svojih radnih sati kako bi im se pomoglo u rešavanju stresa i poboljšavanju ličnog i porodičnog života.
Inicijativa poučava policajce kako da primene biblijske koncepte na svakodnevna porodična pitanja i ohrabruje ih da traže biblijske primere koji pružaju savet, vođstvo i rešenja za porodične probleme, uključujući vaspitavanja dece, rukovanje finansijama i izgrađivanje ličnih zajednica.
Moralni obrazovni program pokrenut je kao tromesečni pilot projekat u prestonici Braziliji od strane Federalnog distrikta vojne policije u partnerstvu sa Porodičnim univerzitetom sa sedištem u Sao Paulu. Više od 150 policajaca prijavilo se da se pridruži projektu ali samo 70 je izabrano da pohađaju dvočasovne sedmične sesije, zbog ograničenog prostora.
Hrišćanski zasnovan kurs izazvao je sukob sa kritičarima koji tvrde da je neprikladno da Brazil kao svetovna država – sa državnom policijom koja je neutralna prema religiji – zagovara hrišćanska učenja u javnoj instituciji. Vojna policija je civilno krilo bezbednosnih snaga i odgovorna je za zakon i red na ulicama, prisustvovanje prizorima kriminala i hapšenje osumnjičenih.
„Ustav jasno zabranjuje širenje religiozne doktrine,“ kaže Paulo Bler, predavač ustavnog zakona na Univerzitetu Brazilija.
Ali predstavnik vojne policije kaže da, iako sekularna država jasno kaže da neće pokazivati naklonost bilo kojoj religiji, to takođe znači da se država neće mešati u operacije bilo koje religije.
„Vidimo ovaj kurs kao sredstvo koje može da pomogne našim službenicima, rekao je vojni policijski kapelan Gisleno Farias, koordinator programa.
Program je organizovan u trenutku kada se brazilska policija nalazi pod povećanim pritiskom da zauzda svoju strogu taktiku protiv anti-vladinih protestanata koji su zauzeli ulice tokom ove godine kako bi demonstrirali protiv vladine politike trošenja, političke korpcije i preterane količine javnih fondova uloženih u izgradnju stadiona za FIFA svetski kup 2014. i Olimpijske terene.
Lucija Nader, izvršni direktor Konektasa, Brazilske organizacije za ljudska prava, kaže da nivo nasilja koji pokazuje vojna policija kada rešava kontrolu mase traži hitne reforme.
„Vojna policija nije sledila proces demokratizacije u zemlji,“ kaže Naderova. „Oni moraju da budu u stanju da zaštite građane, a ne da se prema njima ponašaju kao prema neprijateljima; da uspešno ispunjavaju svoju ulogu ali i takođe poštuju ljudska prava.“
„U decembru ove godine, kada se kurs završi, uradićemo pregled i odlučiti nakon toga da li ćemo to uraditi i širom nacije,“ kaže Farias. „Ako se to dogodi, postaraćemo se da se slične inicijative usvoje zasnovano na materijalu drugih vera. Ali to će zavisiti od nivoa potražnje.“
Policajac Paulo Henrike Silva da Pinjo radi u vojnoj policiji preko 10 godina. Priznao je da nije bio religiozan ali kada je čuo za kurs, odlučio je da se upiše jer je imao bračnih problema.
„Moja supruga i ja mnogo smo se svađali,“ rekao je on. „Bili smo veoma nesrećni. To je uticalo na našeg sina i imalo negativan uticaj na moje obavljanje posla. Nisam mogao da se koncentrišem i osećao sam nervozu i pritisak.“
Nakon što je bio na četiri biblijska časa, trideset četvorogodišnji policajac kaže da je već zapazio razliku u načinu na kojem pristupa teškoćama kod kuće.
„Bila je to odlična prilika za mene da istražim ko sam i da rastem kao čovek, otac, suprug i profesionalac,“ kaže de Pinjo. „Naučio sa kako da pokažem strpljenje i toleranciju i smatram da su mi časovi dali kvalitete koji mogu da mi pomognu da napredujem kao osoba i da mi pomognu da u potpunosti odigram svoju ulogu u porodici.“
Njegova supruga Rut se slaže.
„Ovaj biblijski kurs nije mogao da dođe u bolje vreme, jer mi se suprug vratio,“ kaže ona. „Motivisan je, pun ljubavi i promene u njemu pomogle su mi da steknem više razumevanja. Sada sam uzbuđena zbog naše zajedničke porodične budućnosti.“
Rio de Žaneiro, RNS