Biolog sa La Sijere pronašao novu vrstu geka
Izvor: ANN
Zamislite ovo: Adrenalin vam se penje veoma visoko, borite se sa lijanama koje guše, vrelinom koja pali i pijavicama, dok se verete uzbrzo kroz zabačenu malajsku džunglu koja ima reputaciju da u njoj prebivaju duhovi i zmije otrovnice. Vi ste prva osoba za koju se zna da se popela na ovaj vrh prekriven oblacima.
Ne tražite izgubljenu civilizaciju – ovo nije scenario za novi film o Indijana Džonsu. Umesto toga, vaše oči traže novu vrstu južnoistočnoj azijskog šumskog guštera geko.
„Niko stvarno ne želi da ide tamo gore,“ rekao je adventistički biolog Li Gresmer, koji se nedavno vratio sa puta u svoj dom u Kaliforniji, donoseći novog gekoa.
Pedeset petogodišnji herpetolog i njegova ekipa otkrili su više od 80 novih vrsta reptila i vodozemaca tokom njegove petnaestogodišnje karijere u biološkom odeljenju Univerziteta La Sijera, koji pripada Crkvi.
Među njima se nalazi i žaba sa skoro providnom kožom, tirkiznim kostima i zelenom krvi, otkrivena tokom prethodne ekspedicije u Kambodži. Taj put, kaže Grismer, završio se u veterinarskoj stanici, gde je progutao pseće tablete za gliste kako bi se borio protiv gadnog stomačnog parazita kojeg je „zaradio.“ Najnovije otkriće je ovaj šumski geko koga Grismer opisuje kao „guštera dugačkog, vretenastog izgleda,“ sa trouglastom glavom i žutim očima.
Grismer kaže da u njegove najranije uspomene spada jurenje guštera. „Samo se sećam da mi je ta životinja izgledala toliko fascinanto i tajanstveno. Kada se sada nalazim u džunglama i vidim nekog novog guštera, imam tačno takvo osećanje. Posmatranje tih delića prirodne istorije koji su toliko dugo bili skriveni zaista je pravi blagoslov.“
Otkrića često vode do očuvanja boravišta nove vrste od strane vlade, kaže Grismer. Ta zaštita proširuje se na „kišne šume, druge vrste i male zajednice koje zavise od kišnih šuma da bi preživele.“ kaže on.
Između četiri do pet ekspedicija koje vodi godišnje, Grismer predaje opštu biologiju kao i napredne časove herpetologije na La Sijeri. „Volim da budem na mestima gde je svaka odluka koju donesete stvarno važna,“ kaže Grismer. „Ne postoji ništa slično.“