Australijski istražni sudija presudio da je dingo zaista uzeo bebu 1980. godine
Izvor: ANN, Jun 2012.
Presuda izrečena nakon istraživanja nestanka bebe jedne Adventističke porodice 1980. godine u Australiji mogla bi da označi poslednje poglavlje zakonske sage koja je godinama mučila porodicu, podelila naciju i uticala na sliku veroispovesti u toj zemlji.
Istražni sudija za Severnu teritoriju grada Darvina presudio je da je devetonedeljnu Azariju Čemberlen, kćerku Majkla Čemberlena i Lindi Čemberlen-Krajton, uzeo dingo iz logora u blizini Ajers stene, koja je sada poznata po svom aboridžinskom imenu, Uluru.
Nestanak bebe stvorio je živu noćnu moru za porodicu, koja je pretrpela godine javnog optuživanja da je uzela život svom detetu. Neki su optužili Adventističku crkvu da ohrabruje takva odvratna dela. Lindi je bila osuđena za ubistvo i provela je tri godine u zatvoru pre nego što su novi dokazi poništili njenu presudu. Incident je postao internacionalno poznat kada je 1988. godine načinjen film, „Plač u tami“, u kojem je glumila Meril Strip.
Najnovija presuda, koju je donela istražni sudija Elizabet Moris, predstavlja četvrto uzastopno istraživanje slučaja. Prema australijskim Ej-Bi-Si vestima, ona je zapazila da su prijavljeni napadi dinga na drugu decu u mesecima pre incidenta i da je jazbina dinga pronađena u tom području. Zatim je prikazala promenjenu smrtovnicu.
Kasnije tog jutra Lindi Čemberlen-Krejton se obratila medijima ispred sudnice i rekla, „Očigledno je da smo doživeli olakšanje i oduševljeni smo što je došao kraj ovoj priči… Australija više neće moći da kaže da dingosi nisu opasni i da će napasti samo ako su izazvani. Živimo u prekrasnoj zemlji ali ona je opasna i želeli bismo da zamolimo sve Australijance da budu svesni ovoga i da preduzmu prikladne mere predostrožnosti, da ne čekaju da neko drugi to uradi umesto njih.“
Azarija bi ove godine napunila 32. godine, kaže njena majka. Čemberlenovi su se razveli 1991. godine i oboje su sklopili nove brakove.
I Majkl Čemberlen se takođe obratio medijima govoreći, „Danas sam slušao kako istražni sudija Morisova govori za mrtve u korist živih. Ova bitka da se dobije zakonska istina o onome što je izazvalo Azarijinu smrt trajala je predugo. Ipak, želim da vam kažem da možete da dobijete pravdu i kada mislite da je sve izgubljeno. Ali istina mora da bude na vašoj strani. Ne mogu dovoljno snažno da naglasim koliko je ljudski život svet i kako mora da se zaštiti po svaku cenu. Ne mogu dovoljno snažno da naglasim kako je važno istrajati u potrazi za pravdom čak i kada se čini da je to nemoguća misija. Ako znate da ste u pravu, nikada nemojte odustati, kada ozbiljan problem može da utiče na život drugih.“
Južnopacifička divizija Adventističke crkve sa sedištem u Varungi u blizini Sidneja, dala je izjavu u kojoj s dobrodošlicom dočekuje presudu, nazivajući višedecenijsko suđenje „jednim od najnečuvenijih pogrešnih suđenja u Australiji u savremeno doba.“
„Nadamo se da će ova presuda biti još jedan korak u procesu isceljenja Čemberlenovih i naše nacije,“ piše u izjavi. „Nadamo se da će iskustvo Čemberlenovih sve nas nadahnuti da se ponašamo pravedno i da stanemo na stranu onih koji su zlostavljani.“
„Sposobnost našeg legalnog sistema da prepozna i ispravi greške jedna je od odlika koje čine da je Australija velika nacija. Današnja presuda je znak snage i integriteta naše nacije,“ navodi se u izjavi.