Afrika: katolički sveštenici sve traženiji
Odliv mozgova u Africi više nije ograničen na inženjere, doktore, profesore i medicinske sestre; sveštenici postaju sve traženiji.
Crkva u razvijenim zemljama okreće se ka novim digitalnim medijima i ka Africi tražeći nove ljude. Irska, iz koje je tokom 1960-tih najveći broj katoličkih sveštenika otišao u Keniju, suočava se sa krizom koja može dovesti do gašenja župa u sledećih petnaest godina.
Francuska, koja se takođe suočava sa sličnom krizom, okrenula se određenim sajtovima, kao što je Fejsbuk, kako bi privukla nove ljude svešteničkoj službi. U aprilu, katolička crkva u Francuskoj pokrenula je kampanju na Fejsbuku sa sloganom ,,Zašto ne ja.” Kako izveštava magazin Tajm, ovaj sajt veoma je popularan među mladima. Ova kampanja takođe uključuje deljenje pamfleta u barovima i restoranima.
Međutim, pre nego što obuče svoje sveštenike, Evropa i SAD okreću se zemljama u razvoju. Od oko 1300 stranih sveštenika u Francuskoj, 650 su iz Afrike, izveštava magazin Tajm.
Po poslednjem vatikanskom godišnjem statističkom izveštaju, Afrika i Azija su jedina mesta na kojima dolazi do porasta broja vernika, sveštenika i časnih sestara, dok se u Evropi i Americi njihov broj smanjuje.
Broj katoličkih sveštenika porastao je za 3,8% u Aziji i 3,6% u Africi u periodu od 2000 – 2008.godine. U Evropi i Americi došlo je do smanjenja broja sveštenika za oko 0,5%, a u Okeaniji za 1,8%.
Veliki broj katoličkih sveštenika iz Nigerije sada radi u SAD, dok je broj sveštenika iz Kenije, koji rade u Kentakiju, nešto manji.
Dolazak sveštenika iz nerazvijenih u razvijene zemlje pokrenulo je raspravu među teolozima koji tvrde da je to drugačiji oblik odliva mozgova iz Afrike, i da se na taj način vernicima iz Afrike uskraćuju obučeni radnici.
Na osnovu vatikanskog godišnjeg statističkog izveštaja iz 2006, na svakih 1510 katolika dolazio je jedan sveštenik u SAD, a u Keniji na svakih 4343 katolika.
Oni koji odlaze na ,,zelenije pašnjake” kažu da njih ne privlači novac već poziv da se staraju o Gospodnjem stadu. U intervjuu koji je pre dve godine za Njujork Tajms dao Maina Vaitaka, tridesetdvogodišnji sveštenik iz Kenije, koji se u to vreme nalazio u Čikagu, kategorički je izjavio: ,,Imam prijatelje sveštenike iz Kenije. Oni su bogati i imaju bolji životni standard. Imaju kuvaricu i nekog ko im pere veš. Ja moram sve sam da radim i da mislim o tome šta ću da jedem. Zar je to zabavno?”
Sličnu izjavu dao je još jedan sveštenik iz Kenije koji radi u Kentakiju, a pre dolaska u SAD radio je na Jamajci. On kaže da se odazvao pozivu da pomogne crkvi u Jamajci i Americi koje se suočavaju sa nedovoljnim brojem sveštenika.