Afričke verske vođe odbacuju Obamin poziv da se homoseksualnost dekriminalizuje
Verske vođe u Africi oštro su osudili poziv predsednika Obame da se homoseksualnost dekriminalizuje, predlažući da je to razlog mlake dobrodošlice koju je primio tokom nedavne posete ovom kontinentu.
U novinskoj konferenciji u Senegalu tokom njegove turneje kroz tri nacije, baš kada je Američki vrhovni sud odbacio federalnu zabranu o istopolnom braku, Obama je rekao da Afričke nacije moraju da pruže jednaku zaštitu svim ljudima, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju.
„Moj osnovni stav je da bez obzira na rasu, bez obzira na religiju, bez obzira na pol, bez obzira na seksualnu orijentaciju, kada dođe do toga kako se zakon ponaša prema vama, kako se država ponaša prema vama… prema ljudima treba jednako da se ponaša,“ rekao je Obama. „Mislim da se taj princip primenjuje univerzalno.“
Ali Obamine reči negativno su uticale na verske i političke vođe. U Senegalu, zapadnoj Afričkoj naciji gde je Islam prevladavajuća religija, homoseksualnost je zločin.
Hrišćanstvo i Islam brzo rastu na kontinentu i verske vođe obe verske zajednice odgovorile su ogorčenim odbacivanjem.
Neki sveštenici su rekli da su Obamine rečenice o homoseksualcima pokvarile dobrodošlicu koju su verske vođe i njihovi sledbenici mogli da upute prvom afro-američkom predsedniku.
„S moje tačke gledišta, za verske vođe, ova tema o homoseksualnosti koju je spomenuo stvarno je blokirala gostoprimstvo koje su verske vođe želele da mu upute,“ rekao je sveštenik Pjer Adama Faj, senegalski luteranski vođa.
Fej je razumeo da Obamine primedbe nastaju zbog odluke Američkog vrhovnog suda. Ali rekao je da Afrika ima sopstvenu stvarnost koja je drugačija od američke. U Senegalu, crkve i džamije odbacuju ovu praksu.
Homoseksualnost je ilegalna u 37 afričkih zemalja, a mnoge verske vođe smatraju je suprotnom spisima i običajima.
Šeik Saliou Mbacke, senegalski muslimanski vođa koji koordinira Međuverskom akcijom za mir u Africi, kaže da verske vođe imaju dužnost da progovore, naročito ako spoljašnje sile žele da nametnu svoju volju.
„Tema o homoseksualnosti ne sme da se koristi kao oruđe ucene i primoravanja društva da prkosi Božjoj zapovesti, koja je važnija od bilo koje svetske sile,“ rekao je on. „Protivićemo se bilo kom načinu „zavrtanja ruke“ koje nam preti i primorava nas da to prihvatimo u našem društvu.“
U Najrobiju, rimokatolički kardinal Džon Njue izrazio je sličnu zabrinutost i rekao da afrikancima treba dozvoliti da sami kuju svoju svest o toj temi.
„Mislim da treba da postupamo prema našoj sopstvenoj tradiciji i prema našoj veri,“ kaže on. „To je veoma važno. Treba da se ponosimo onim ko smo.“
U Tanzaniji, anglikanski biskup Majkl Hafid of Dar es Salam, kaže da su verske vođe pažljivo pratile Obaminu turneju i da bi više voleli da se Obama držao trgovinskih i ekonomskih tema. Homoseksualnost, kaže Hafid, „nije sada važna tema za nas. Mi to ne priznajemo niti razmišljamo o tome, a kamoli da ga legalizujemo. Mislim da imamo dosta resursa, naša diskusija sa ostatkom sveta treba da bude o ulaganjima i trgovini.“
Sveštenik Viktor Ndlovu, rimokatolički sveštenik u Johanesburgu u Južnoj Africi, gde je homoseksualni brak legalan, kaže da je homoseksualnost postala tema o ljudskim pravima na Zapadu i mnoge verske vođe se brinu kako bi to moglo da utiče na njihovu zajednicu.
„Oni se brinu šta će se dogoditi s prošlošću u kojoj se homoseksualnost smatrala tabuom,“ kaže on. „U stvarnosti, homoseksualnost postoji u Africi, ali pitanje je šta da radimo kada muškarac kaže da želi da se oženi muškarcem. To je delikatna ravnoteža.“
Prema Ndlovu, Afrika treba da otvori diskusiju o toj temi pošto postoji opasnost da homoseksualnost može da postane prihvaćeni način života ako vođe smanje oprez.
„Obama je sada pokrenuo to pitanje, ali treba da nađemo načina da to rešavamo u sopstvenom okruženju,“ kaže Ndlovu. „Ne možemo se zatvoriti i to ignorisati. Uskoro će eksplodirati ako se ne pozabavimo time.“
Jul 2013, Najrobi, Kenija, RNS