Adventisti se mole da se u Rusiji ne uvedu ograničenja na misionarske aktivnosti
Vođe Hrišćanske adventističke crkve apelovale su na predsednika Rusije da odbije predlog zakona.
Adventistički vernici širom Rusije postili su i molili se 28. juna. Razlog za dan posta i molitve je uvođenje zakona kojim bi se drastično ograničila misionarska aktivnost u ovoj zemlji, zabranom religijskih okupljanja po domovima i zahtevima da se za svako deljenje štampane literature ili deljenje verskih uverenja putem interneta, moraju prethodno obezbediti odgovarajuće dozvole.
Vođe Adventističke crkve u Evro-azijskoj diviziji čiji je centar u Moskvi i koja obuhvata većinu država nekadašnjeg Sovjetskog saveza, pozvale su vernike na post i molitvu dok su istovremeno apelovali na predsednika Rusije Vladimira Putina da odbije predlog zakona koji je prethodno odobren 24. juna.od strane donjeg doma ruskog parlamenta, Dume.
Odredbe koje su deo grupe antiterorističkog zakona treba da budu odobrene od strane gornjeg doma ruskog parlamenta, Saveta Federacije, i nakon toga od strane predsednika Putina da bi postale punovažne.
“U vezi sa prihvatanjem odredbi zakona u Državnoj Dumi koje značajno ograničavaju slobodu misionarskih aktivnosti, kao i procesa odobravanja koji sledi u Savetu Federacije, mi apelujemo na vas da se ujedinite u postu i molitvi da Bog deluje i produži vreme milosti neometanog propovedanja jevanđelja u Rusiji”, napisale su vođe divizije u izjavi.
U izjavi se citira stih iz Priča Solomunovih 21,1 u kojem piše: „Srce je carevo u ruci Gospodu kao potoci vodeni; kuda god hoće, savija ga.”
“Molimo se intenzivno za duhovno probuđenje u Božjoj crkvi, ne samo kao zajednice vernika, već svakoga od nas lično kao Hristovog svedoka”, kaže se u ovoj izjavi.
Apel Putinu
Dan molitve i posta održan je nakon što je Oleg Gončarov, direktor Odeljenja za odnose sa javnošću i versku slobodu u Evro-azijskoj diviziji apelovao na Putina da odbije predlog odredbi.
“Za vernike je nemoguće da se usklade sa zahtevima da ne izražavaju svoja verska ubeđenja i da o tome ne govore ni u svojim domovima kako predviđaju ove odredbe”, napisao je Gončarov u otvorenom pismu Putinu koje je objavljeno na sajtu ove crkvene divizije.
“Ukoliko ove odredbe budu odobrene, religijska situacija u državi će postati mnogo komplikovanija i mnogi vernici će se osetiti progonjenim i biti podvrgnuti represijama radi vere”, rekao je on.”Sve ovo ne može da pomogne ali zabrinjava adventističke hrišćane čije delovanje je prisutno u Rusiji već 130 godina.”
Gončarov koji je član Savetodavnog odbora Kremlja o verskim organizacijama i kopredsedavajući Saveta protestantskih crkava u Rusiji nazvao je odredbe ”flagrantnim kršenjem osnovnih ljudskih prava, neotuđivog prava koje je dato svakoj osobi od strane Tvorca da izražava svoja verska ubeđenja i prava koje je sadržano u ruskom ustavu i međunarodnom pravu.”
On je, takođe, izrazio zabrinutost da je tekst odredbi nejasan i otvoren za različite interpretacije od strane državnih tela koja sprovode zakon.
Ruski državljanin koji prekrši preložene odredbe zakona suočiće se sa kaznom od 5.000 do 50.000 rubalja (75-765$), dok će predložena novčana kazna za organizacije iznositi od 100.000 do 1.000.000 rubalja ($1,525 to $15,265). Građani drugih država biće deportovani.
Kremlj nije dao zvaničan odgovor na apel za izmenu ovih odredbi. Zagovornici ljudskih prava su takođe pozvali na izmenu zakona, naglašavajući da određene antiterorističke mere krše međunarodne zakone.
Ganun Diop, direktor Odeljenja za odnose sa javnošću i versku slobodu Generalne konferencije Hrišćanske adventističke crkve, rekao je da prati situaciju i sarađuje sa Gončarovim.
“Ovde je u pitanju više od slobode veroispovesti”, rekao je Diop.”Ovo uključuje ostale bazične slobode: slobodu izražavanja i slobodu okupljanja. Sve ove bazične slobode su povezane, međusobno zavisne i nedeljive.”
Ključne stavke za zabrinutost adventista
Gončarov je upozorio da će odredba zakona o misionarskom delovanju pogoditi milione ljudi i da je njen očigledno neustavan jezik doveo dao zbunjenosti među religijskim denominacijama i pravnim ekspertima koji su specijalizovani za ovu oblast.
On je rekao da je posebno zabrinut zbog odredbe koja zabranjuje vršenje misionarske delatnosti u stambenim područjima , „čime praktično legalizuju atak na privatnost građana tako što im brane da izraze svoja verska uverenja ili da zadovolje svoje verske potreba čak i kod kuće .“
Prdlog zakona takođe zahteva od vernika koji žele da podele svoju veru sa drugima, uključujući putem interneta, da poseduju potrebne dokumente iz verskog udruženja.
Ovo „prisiljava građane da se priključe verskim zajednicama u cilju ostvarivanja svojeg neotuđivog prava na slobodu savesti, što je grubo kršenje ruskog Ustava i međunarodnog prava“, rekao je Gončarov.
Odredba, koja je naglo uvedena u paketu antiterorističkih zakona 20. juna, definiše misionarsku delatnost kao: deo javnog bogosluženja i drugih verskih obreda i ceremonija; distribuciju verske literature, štampanog, audio i video materijala; javno prikupljanje sredstava za verske svrhe; održavanje bogosluženja i verskih skupova; i propovedanje.
Gončarov je rekao da se Adventistička crkva pridružila drugim verskim zajednicama u podržavanju napora Vlade u borbi protiv ekstremizma i terorizma. On je rekao da se sa uvođenjem dela zakona o misionarskoj delatnosti otišlo predaleko i njegovim brzim uvođenjem i odobravanjem za samo tri dana prekršio savezni zakon mimoilaženjem neophodnih diskusija sa komisijom Državne Dume o verskim organizacijama i sa predstavnicima verskih organizacija koje će biti direktno pogođene ovim.
„Rusija je uvek bio multietnička i multikonfesionalna zemlja koja poštuje prava i slobode svakog pojedinca, bez obzira na njegovu ili njenu veru“, rekao je Gončarov. „Usvajanje ovog zakona bi stavilo stotine hiljada vernika iz raznih konfesija u veoma težak položaj.“
On je apelovao na Putina da vrati zakon Državnoj Dumi na reviziju.
„Mi se stalno molimo za vas, dragi gospodine Predsedniče, kao i za sve državne organe“, rekao je on.