Relevantnost spisa Elen G. Vajt u 21. veku
Da li su spisi Elen Vajt relevantni u 21. veku, šta je otkrivenje, kako funkcioniše božansko nadahnuće i koji su teološki stavovi prisutni u hrišćanskom svetu po pitanju shvatanja nadahnuća bila su samo neka od pitanja koje je dr Radiša Antić obradio tokom seminara koji je u subotu 21. maja 2016. godine održao u Beogradu.
Antić je svoje izlaganje započeo istorijskim podacima o razvoju Adventističke crkve u Evropi, delovanju, verovanju i životu pionira adventizma na ovim prostorima naročito se osvrćući na delo propovednika i misionara Ludviga Ričarda Konradija iznoseći činjenice o njegovom stavu prema spisima Elen G. Vajt, preko krize koja je zahvatila Crkvu osamdesetih godina prošlog veka i koju je izazvao Dezmond Ford do današnjih dana kada sumnje i napadi na autentičnost božanskog nadahnuća u životu i spisima Elen Vajt ne jenjavaju.
Iako su je još u toku njenog života mnogi smatrali prorokom, dok je za druge bila previše kontroverzna ličnost – Elenina ljubav prema Bogu vodila je oko sveta dok je inspirisala ljude da bolje i dublje razumeju i istražuju Bibliju, približe se Spasitelju i napreduju u hrišćanskom rastu i fizičkom blagostanju. Hrišćanska adventistička crkva je smatra prorokom preko kojeg je Bog iznosio poruke koje su oblikovale Crkvu koja danas broji više od 19 miliona krštenih vernika.
“Ja sam ubeđen da bez te vizije koju je dobila Elen Vajt, koja je imala vrlo malo formalnog obrazovanja, ne bi bilo ni Crkve. Nažalost, mi danas tu viziju gubimo”, rekao je dr Radiša Antić.
O kakvoj viziji se radi predavač je objasnio upoređujući život i delo apostola Pavla i delo Elen Vajt – oboje su imali viziju za jedan bolji svet. On je naglasio da je ta vizija učinila da vest jevanđelja dođe do zabačenih sela i da se adventistizam proširi i u Srbiji.Ta vizija je učinila da Crkva danas poseduje najveći obrazovni sistem u protestantskom svetu, veliki broj bolnica i klinika i uspostavljeno delovanje u preko 200 zemalja sveta.
Iz te vizije za jedan bolji svet potekli su i principi kvalitetnog načina života koji su utkani u verovanja Hrišćanske adventističke crkve i koji njeno učenje po pitanju čovekove prirode, integriteta ljudskog bića, važnosti zdravlja, centralnosti Biblije u verovanju i praksi, pogledu na istoriju sveta i veliku borbu između dobra i zla kao i na slavnu budućnost koju očekujemo sa Drugim dolaskom Isusa Hrista, čine jedinstvenim u hrišćanskom svetu.
Antić je rekao da adventisti svoja verovanja zasnivaju na Bibliji dok je uloga spisa Elen Vajt da pomognu u boljem razumevanju Biblije i sprovođenju biblijskih učenja u praksu. On je naglasio da je sama Elen Vajt u svom poslednjem obraćanju Crkvi podigla Bibliju i rekla: “Preporučujem vam ovu Knjigu!”
Tokom održanog seminara, Antić je govorio i o problemu “plagijarizma” u spisima Elen Vajt objašnjavajući na koji način su proroci i apostoli upotrebljavali spise drugih autora da bi preneli poruku koju im je Bog dao i upoređujući to sa upotrebom knjiga drugih pisaca od strane Elen Vajt.
Govoreći o uticaju koji je izvršila Elen Vajt, on je izneo podatke istraživanja Barna instituta koje je sprovedeno u Kaliforniji i koje je pokazalo da se Elen Vajt nalazi među tri najkorišćenija autora od strane protestantskih pastora i da je od strane čuvenog Smitsonian magazina uvršćena u 100 najuticajnih ličnosti Sjedinjenih Američkih Država.
“Mi nemamo čega da se stidimo. Ako nečeg treba da se stidimo to je zloupotreba spisa Elen Vajt”, zaključio je on nakon čega su prisutni imali priliku da postavljaju pitanja i dobiju odgovore.
Video i audio zapis predavanja možete da pronađete na veb-sajtu posvećenom životu i delu Elen Vajt