Žena koja je promenila živote hiljadama mladih izbeglica postala počasni doktor
Izvor: Record.net
Izveštava: Džoj Batler
Helen Margaret Hol, žena koja je promenila živote hiljadama mladih izbeglica na granici između Tajlanda i Burme — postala je doktor Helen Hol. Helen je primila ovaj počasni doktorat u nedelju, 1. avgusta 2010. godine na Endrus univerzitetu u Mičigenu, SAD. Počasni doktorat primila je za svoj rad i službu u poslednjih 27 godina u najudaljenijim delovima sveta.
Tokom ručka koji je u njenu čast organizovao predsednik crkve, preko 40 bivših studenata i prijatelja iz kampa za izbeglice koji sada žive u SAD, prisustvovali su posebnoj službi i govorili o neverovatnim zaslugama i ulozi koje je Helen imala u njihovom životu.
U maju 2005. godine Helen je primila odlikovanje australijske vlade u Melburnu, Australija. Dobila je i titulu Žene godine koju dodeljuje Udruženje žena Adventista na njihovom redovnom sastanku u Sent Luisu, u SAD 2005.godine.
1928. godine Helen je putovala od Nepala do Engleske i tom prilikom se lično uverila u potrebe ratom razorenih zemalja i očajnih naroda jugoistočne Azije. Vratila se u Aziju i ponudila da godinu dana radi kao volonter, ostavivši svoj posao nastavnice u Viktoriji u Australiji. Jedna godina se pretvorila u 27. godina. Helen i danas rukovodi i podučava na Idn Veli akademiji smeštenoj na granici dveju zemalja. U ovom trenutku Helen ima 960 učenika u novoj školskoj godini.
Svake godine, njeni učenici se pripremaju za prijemne ispite, a mnogi nastavljaju školovanje na Tajlandu ili dalje. Krštenja se redovno događaju svake godine pa je tako Helen videla više od 1500 svojih đaka kako upoznaju Isusa i nastavljaju da rade i propovedaju van izbegličkog kampa.
“Za 27. godina, Helen je živela samo za to da pomogne drugima da dobiju šansu da žive bolje. Posvetila je svoj život plemenu Karen iz Burme, plemenu koje je bilo izbačeno i proterano iz Burme,” kaže Džoj Batler. Hiljade ljudi živi u izbegličkim kampovima na granici u uskom pojasu zemlje koji je određen za njih. Uvek su meta napada i prirodnih katastrofa. Helen je izabrala da živi sa njima i za njih.
Zbog nemira i borbi, Helen je bila prinuđena da preseli svoju školu osam puta. Škola u kojoj boravi trenutno, sagrađena je od bambusa i lišća — mada su donatori nedavno omogućili da se kupi i postavi limeni krov. Drugi materijali su trajniji od lišća ali su i veoma bučni u vreme velikih kiša i ometaju časove. Poklonjeni kompjuteri su stari, nastavnici dolaze i odlaze, deca postaju bolesna i umiru, osoblje se iseljava u SAD, vode plave školu i odnose zalihe, opasni slonovi ubijaju ljude, meci preleću preko glava — ali Helen uvek ostaje i ne planira da napusti ovo mesto.
Bog je njeno utočište i njena snaga. Njeno ime je poštovano po čitavoj jugoistočnoj Aziji i ona je zaista žena vere i dobrote. S pravom zaslužuje najveću počast koju obrazovne ustanove Adventističke crkve mogu dati — zvanje doktor Helen Margaret Hol,” kaže Džoj Batler.