Delegati odobrili značajne izmene osnovnih verovanja
Delegati na zasedanju Generalne konferencije u San Antoniju, Teksas, odobrili su značajne izmene 28 osnovnih verovanja Adventističke crkve koje, između ostalih, podvlače crkveno učenje o doslovnoj nedavnoj sedmici stvaranja.
Središnje izjave crkvenih osnovnih verovanja nisu dirane od kada su prvi put usvojene 1980, sa jednim izuzetkom dodatnog verovanja 2005. godine. Ovo izglasavanje u utorak, nakon dvodnevnih diskusija osznačilo je kraj petogodišnjeg procesa revizije i provere.
Nijedna od revizija nije izmenila bilo koje od osnovnih verovanja, a mnoge su jednostavno nadogradile i „utegle“ tekst, uveravao je Ted Vilson delegate na početku diskusije.
„Mi ne menjamo naša osnovna verovanja“, rekao je Vilson. „Mi jednostavno pokušavamo da ih unapredimo i učinimo razumljivijim.“
Odbor za pregled izmenio je 21 od 28 verovanja i Artur Štele, potpredsednik Generalne konferencije i predsedavajući Odbora za pregled osnovnih verovanja, predstavio je predložene izmene delegatima.
Mnoge od predloženih izmena su manje, kao što je zamena određenih reči da se se izjave osavremenile.
Delegati su snažno podržali izmene koje pojašnjavaju da je brak zajednica muškarca i žene u verovanju broj 23. Razmotrili su i odobrili izmene u verovanju broj 24 u ponedeljak, glasajući jednu po jednu. Da bi se neki predlog vratio odboru na ponovno razmatranje bila je potrebna dvotrećinska većina glasova.
Međutim, predlozi u vezi četiri verovanja – o Svetom pismu (broj 1), stvaranju (broj 6), Velikoj borbi (broj 8) i Hristovoj službi u Nebeskoj svetinji (broj 24), vraćeni su nazad Odboru na dalje dorade.
Odbor je ove predloge ponovo izneo pred delegate u utorak sa dopunama koje su uzele u obzir i njihove predloge.
Većinom je diskusija u ponedeljak i utorak bila usmerena ka „stvaranju“, gdje je izmena u tekstu obuhvatala dodavanje reči „nedavno“ da opiše kada je Zemlja stvorena i „šest doslovnih dana“ da objasni trajanje sedmice stvaranja.
Među delegatima koji su dali predloge za dodatne izmene bili su i Jirži Moskala, dekan Teološkog fakulteta na Endrus univerzitetu, Ričard Dejvidson, profesor Starog zaveta i Lorens Gerati, penzionisani predsednik La Sijera Univerziteta.
Vilson je započeo drugi dan diskusije da reči mogu biti tumačene na mnoge načine, ali da je reč „nedavno“ odabrana jer „treba da pojasnimo da proces nije star“.
Vilson je rekao da lično veruje da je Zemlja stara oko 6000 godina. „Ali mi ne umećemo taj jezik ovde. Mi koristimo reč „nedavno“, rekao je pojašnjavajući da adventisti nisu jednoglasni u svom razumevanju tačne starosti Zemlje.
Angel Manuel Rodrigez, bivši direktor Biblijskog istraživačkog institutca crkve i član ovog Odbora za pregled rekao je da adventisti približno datiraju starost Zemlje na 6-12000 godina ali su ujedinjeni u verovanju da se „stvaranje nije dogodilo isuviše davno“.
On je video reč „nedavno“ kao prihvatljiv opis.
„Crkva nije nikada datirala božanski akt stvaranja“, rekao je on.
Prelazeći na frazu „šest doslovnih dana“ u istom osnovnom verovanju, Rodrigez je rekao da niko ne predlaže da se stvaranje dogodilo u šest dana od po tačno 24h već jednostavno da se dogodilo u „doslovnim danima“.
„1. Mojsijeva 1-3 opisuje šta se doslovno tada dogodilo. To je istorijski zapis“, rekao je on.
Uključivanje fraze „šest doslovnih dana“ odmah je podržao Džejms Stendiš, delegat iz Južnopacifičke divizije, koji je rekao da izmenjeni tekst odražava samu definiciju „adventista sedmog dana“.
„Ukoliko prvih šest dana nisu doslovni dani, zašto se onda odmaramo u doslovni sedmi dan?“ rekao je.
Ali Adrian Plats, delegat iz Južne afričko-indijsko okeanske divizije, rekao je da doslovni dan ne bi mogao biti računat od vremena izlaska sunca jer je sunce stvoreno tek četvrtog dana stvaranja.
Sledeći delegat, Marvin Vrej iz Severnoameričke divizije, rekao je da je reč „nedavno“ isuviše dvosmislena.
„Ko smo mi da pretpostavljamo starost Zemlje?“ rekao je on citirajući Jova 38 gde Bog pita Jova „Gde si ti bio kada sam Ja stvarao svet“?
Ostali delegati su govorili snažno u prilog prihvatanja izmena u vezi stvaranja. Kliford Goldštajn, urednik Biblijske pouke za odrasle i delegat na zasedanju Generalne konferencije, rekao je da novi tekst predstavlja odgovarajući odgovor na pokušaje da se teorija evolucije uvuče u Crkvu. Ketrin Profit, takođe delegat, navela je kako je njen sin napustio Crkvu zbog konfuzije u vezi učenja o poreklu Zemlje u adventističkoj školi.
Delegati su imali malo problema u vezi izmena kroz osnovna verovanja koje su ih učinile odgovarajućim za oba pola osim tokom predstavljanja verovanja broj 10 o Svetom pismu. Odbor za pregled je predložio upotrebu fraze „nadahnuti autori“ umesto „sveti Božji ljudi“. Nekoliko delegata ukazalo je na razliku između „autor“ i „pisac“, navodeći da je Bog autor čitave Biblije a ljudi su samo pisci. Ostali delegati izrazili su zabrinutost da izmena „ljudi“ sa „autori“ može da se poveže sa savremenom kulturom, navodeći da su samo muškarci pisali Bibliju i da tu ne postoji potreba za uvođenjem jezika pogodnog za oba pola.
Bil Knot, član Odbora za pregled i urednik Adventističkog pregleda, uverio je delegate da je odbor uz molitvu tražio način da izbegne pretisak kulture i društva kada je razmatrao upotrebu reči za verovanje broj 1.
U osnovnom verovanju broj 1, o Bibliji, nije napravljena nijedna izmena.
Uz izraze olakšanja kada su delegati prihvatili poslednje izmene, diskusija je završena oko 20 minuta pre vremena određenog za ručak.
Štele, predsedavajući Odbora za pregled, objavio je u utorak da Generalna konferencija planira da objavi uprošćeno izdanje koje će sadržati osnovna verovanja. On se obratio nakon nekoliko delegata iz Trans-evropske divizije izražavajući zabrinutost da novokršteni adventisti i mladi u Adventističkoj crkvi imaju teškoća sa verovanjima u sadašnjem obliku. Štele je pozvao da se verovanja objasne savremenim jezikom sa ciljem da se dosegne nova generacija.
Štele je naveo da sadašnji tekst osnovnih verovanja „možda nije najbolje sredstvo za evangeliziranje“. Ali, dodao je, „nameravamo da radimo na knjizi tako da jezik bude razumljivi i mlađoj generaciji“.