Razumevanje izbornog procesa na zasedanju Generalne konferencije
Izvor: ANN
Generalna konferencija je najveći službeni sastanak Hrišćanske adventističke crkve (Crkve Adventista sedmog dana) koji se održava svakih 5 godina. Tokom desetodnevnog sastanka, bira se vođstvo Crkve i odvijaju sastanci na kojima se daju smernice za ispunjavanje misije Crkve.
Kada je reč o poslovnim sastancima, više od 2000 delegata ima odgovornost glasanja o preporukama koje su donesene na ranijim sastancima Izvršnog odbora Generalne konferencije, koje je po važnosti drugo upravno telo crkve.
Međutim, kada se vrši izbor vođa Crkve, uključujući predsednika, vođe crkvenih divizija i službi; bira se Odbor za naimenovanje koji se sastoji od 252 osobe. Ko su ovi delegati? Na koji se način biraju? Koja je njihova uloga?
Formiranje Odbora za naimenovanje
Odbor za naimenovanje se sastoji od 252 člana, od toga 233 delegata dolaze iz 13 divizija Crkve i 19 delegata iz vođstva Crkve tj. Generalne konferencije.
S obzirom da izborni proces započinje sa biranjem kandidata, Odbor za naimenovanje se formira prvog dana zasedanja Generalne konferencije, kako objašnjava Miran Iseminger, pomoćni sekretar Generalne konferencije. Delegati se odvajaju po svojim divizijama. Svaka divizija ima pravo da pošalje 10% svojih delegata u Odbor za naimenovanje. Generalna konferencija, s druge strane, ima pravo da izabere 8% od svojih delegata u ovaj odbor.
Postoje i drugi faktori koji utiču na izbor delegata koji će ući u Odbor za naimenovanje. Npr, svaka izabrana osoba mora biti zvanično akreditovan delegat za zasedanje Generalne konferencije.
Takođe, delegati koji su izabrani u Odbor za naimenovanje ne mogu da budu do tada izabrani službenici Generalne konferencije. U ove službenike se ubrajaju predsednici Generalne konferencije i njenih divizija, potpredsednici, sekretari, podsekretari, pomoćni sekretari, blagajnici, pomoćni blagajnici, službenici divizija, službenici Revizorskog odeljenja Generalne konferencije i direktori odeljenja Generalne konferencije.
Drugim rečima, ukoliko delegat trenutno služi na nekoj poziciji koja podleže izbornom procesu, ona ili ona ne mogu biti članovi Odbora za naimenovanje.
Verovatno se pitate: “Pa ko onda preostaje za Odbor za naimenovanje?” Odbor za naimenovanje sačinjavaju sledeći delegati: predsednici i službenici unija, vođe iz lokalnih oblasti, vernici, vođe institucija Generalne konferencije uključujući škole, bolnice, sanatorijume i Zaostavštinu Elen G. Vajt.
“Ključni igrači” u Odboru za naimenovanje
Nakon što se izaberu 252 člana ovog odbora, on se povlači u posebnu prostoriju, gde odmah započinje ispunjavanje svojih dužnosti počevši od biranja predsedavajućeg, potpredsedavajućeg, sekretara i pomoćnog sekretara Odbora za naimenovanje. Odbor za naimenovanje bira svoje službenike, počevši od predsedavajućeg.
Jednom, kada se izabere predsedavajući, sugeriše se da on ili ona vode izbor ostala tri službenika Odbora.
Nakon što se ovi službenici upoznaju sa svojim dužnostima, Odbor predvođen predsedavajućim započinje proces izbora najvišeg vođstva Crkve.
Bob Kit, predsednik Službe za upravljanje rizicima (Adventist Risk Management), koji je služio u Odboru za naimenovanje na zasedanju Generalne konferencije 2010. godine, kaže da je jedna od bitnih stvari koju treba razmotriti različitost u Odboru, ne samo po pitanju jezika, već i različitih perspektiva u odnosu na najbolje metode koje će Odobr usvojiti u toku procesa izbora.
“Jedan od najvećih izazova je da se u poslovnom procesu Crkve izmešaju različite kulture sveta.”, kaže Kyte.
Iako je engleski jezik zvanični jezik poslovnih sastanaka Crkve, tokom rada Odbora prisutni su i prevodioci kako bi se obezbedilo efektivno prenošenje informacija članovima odbora koji govore druge jezike.
Dve važne uloge u odboru zauzimaju menadžeri elektronskog sistema, putem kojeg se glasa tokom sastanaka Odbora. Menadžeri dokumentuju svaku nominovanu osobu i broj glasova za svaku službu. Ovi podaci se kasnije čuvaju u arhivi Crkvene kancelarije za arhivu, statistiku i istraživanja.
Proces biranja
Svakoga dana, jedan od službenika započinje sastanak duhovnim razmišljanjem. Vođe se, takođe, mole za Božje prisustvo i vođstvo u prosecu donošenja odluka.
“Mi se molimo pre svakog glasanja kako bi nas Bog vodio u tom procesu.”, kaže Kit.
Prva služba koju razmatra Odbor za naimenovanje je služba predsednika Generalne konferencije. Jednom kada se izabere predsednik, on služi kao savetnik Odbora za naimenovanje tokom daljeg izbornog procesa.
Nakon što se izabere predsednik, odbor bira sekretara i blagajnika Generalne konferencije. Nakon izbora ovih službenika, Odbor bira ostale službenike za službe koje podležu izbornom procesu.
Jednom kada Odbor predloži određenu osobu, službenik Odbora ili odabrani službenik Generalne konferencije, obaveštava tu osobu. Takođe, službenici obaveštavaju i osobu koja je u prethodnom mandatu obavljala tu dužnost ukoliko nije reizabrana na tu dužnost i to pre nego što obaveste novoimenovanu osobu.
Ponekad, službenici Odbora za naimenovanje, vođeni Svetim Duhom, čine i više nego da samo obaveste predložene osobe.
“U nekim slučajevima mi ohrabrujemo predložene osobe da prihvate službu.”, kaže Sindi Tuš, penzionisani pomoćni direktor Zaostavštine Elen G. Vajt, koja je služila kao potpredsedavajući Odbora tokom zasedanja Generalne konferencije 2010. godine, nakon što je delegat koji je bio na toj dužnosti izabran za potpredsednika Crkve.
Nakon što obaveste kandidata, službenici Odbora za naimenovanje izlaze pred ostale delegate Generalne konferencije. Predsedavajući poslovnog zasedanja Crkve prekida tekuće aktivnosti i diskusije kako bi čuli izveštaj Odbora za naimenovanje.
Iako se izveštaj Odbora za naimenovanje smatra samo preporukom, retki su slučajevi kada delegati odbiju izveštaj Odbora.
Ukoliko delegat ima primedbe na izveštaj i da do znanja da ima primedbe u vezi neke osobe koja je predložena za određenu dužnost, on ili ona se pozivaju kao gosti u Odbor za naimenovanje kako bi izneli svoje primedbe. Nakon što delegat iznese primedbe, on napušta Odbor koji nakon toga odlučuje da li će primedbe uvažiti ili ne.
Iako je Odbor za naimenovanje, koji se sastoji od 252 člana, mali u odnosu na globalno članstvo Crkve od 18,4 miliona, njegova uloga je od vitalne važnosti za funkcionisanje Crkve. Važno je da osobe koje čine ovaj Odbor budu podređene delovanju Svetoga Duha i disciplinovane u popunjavanju svih dužnosti tokom Zasedanja.
“Bila je privilegija videti zajednički rad delegata Crkve.”, kaže Tuš.