Nova „vojska“ mladih u Ruskoj pravoslavnoj crkvi
,,Vojska” obučenih misionara je spremna da mladima ponovo približi religiju. To je projekat koji je pokrenula Moskovska patrijaršija. Cilj projekta je da mlade udalji od droge, alkohola, promiskuitetnog ponašanja i da organizuje događaje koji će preneti društvu stav crkve o savremenim pitanjima, objašnjava Vladimir Batrakov, bivši vojnik sada ,,upisan” na kurs koji organizuje Patrijaršija, koji od maja pohađa 100 mladih. Kampanja koju promoviše Patrijarh Kiril obezbeđuje obuku za mlade, koji će zatim oformiti grupe mladih širom Rusije.
Od 1991.godine u Ruskoj pravoslavnoj crkvi postoji pokret ,,Omladina pravoslavne crkve,” organizacija koja prvenstveno radi sa decom i adolescentima. Ono po čemu se nova grupa mladih razlikuje od ovog pokreta je što pored verskih vrednosti promoviše i ,,anti-zapadnu filozofiju”, politiku i patriotizam.
Neki kažu da je ovaj projekat povezan sa Kirilovim svetovnim ambicijama, jer želi da se pridruži tandemu Putin – Medvedev kao ideološki vođa, dok drugi predviđaju propast ovog plana zbog nedostatka novčanih sredstava. U međuvremenu, nova grupa mladih vođa već se predstavila na letnjem kampu koji je u junu organizovao pro-kremljinski omladinski pokret Naši.
Kiril je prvi put naglasio potrebu da se obuče vođe mladih na sastanku održanom sa vođama sveštenstva, u decembru prošle godine. Tom prilikom govorio je o važnosti obraćanja mladima koji žive u društvu punom ,,moralnog relativizma”, ,,prožetog kultom hedonizma i ličnog uspeha.” Prvi korak bio je organizovanje časova od strane Sinodskog odeljenja za pitanja mladih i Centra za duhovni rast dece i mladih.
Ovi kursevi, kaže Julija Pavličenkova – zamenik šefa Sinodskog odeljenja za verska pitanja – daju budućim vođama sposobnost da odvrate mlade ljude od takozvanih evropskih vrednosti, koje promovišu masovni mediji, kao što su slobodna ljubav, neodgovornost i egoizam, koje vode mlade ljude u narkomaniju, akoholizam, promiskuitetno ponašanje, rane trudnoće, čak i zatvor.
Boris Jakemenko, vođa pravoslavnog krila omladinskog pokreta Naši, obučava buduće vođe mladih za ,,ulične misionske aktivnosti.” On je rekao da je potrebno da vođe mladih shvate da moraju da izađu na ulice i pronađu mlade ljude, a ne da čekaju da oni sami dođi u crkvu.
Crkva finansira ovaj kurs i rad vođa mladih novcem koji dobija iz parohija i od sponzora. Jednoj grupi od 30 – 70 ljudi potrebno je oko 300 000 rubalja
( 7600 eura ). U Rusiji ima više od 14000 pravoslavnih crkava, ali Pavličenkova nije mogla da kaže da li će svaka od njih dobiti svog vođu mladih.
Nikolaj Mitrohin, istraživač na Bremen univerzitetu i finansijski stručnjak Ruske pravoslavne crkve, veruje da ovaj plan Patrijaršija ne može ekonomski da podrži. On takođe naglašava da je crkva ideološki podeljena i da to onemogućava da se izvrši standardizacija ideala koji će se promovisati među mladima širom države. Međutim, on smatra da ovde nije u pitanju samo kampanja za Patrijaršiju, ,,Kiril je osoba masovnih medija. On izražava ideje crkvene modernizacije koje su u skladu sa vremenom,” zaključuje Mitrohin. ,,Državi su potrebne manje napadne metode pokreta Naši.”