Ostavljanje prošlosti i izgradnja budućnosti u Mađarskoj
U petak 23. aprila 2015. godine predstavnici Adventističke crkve i zajednice KERAK potpisali su dokument pod nazivom “Zajednička izjava o ostavljanju prošlosti i izgradnji zajedničke budućnosti“ i time započeli proces isceljenja 40-godišnjeg raskola.
Adventistička crkva u Mađarskoj patila je zbog ovog razdvajanja tačno 40 godina. Godine 1975. kada je komunistička vlast bila na vrhuncu, a pritisak na crkve rastao, rascep je postao neizbežan jer je grupa mladih pastora i vernika protestovala zbog kolaborativnih postupaka crkvenog vođstva. Nakon niza nemira koji su uzdrmali Crkvu do srži, ova grupa je bila isključena iz članstva Crkve bez relevantnih biblijskih razloga.
Grupa se u početku organizovala kao ilegalna crkva, a kasnije kao zvanična i dalje zadržavajući adventistički identitet sa nadom da će postojati mogućnost da se ponovo priključe Crkvi. KERAK, Hrišćanska adventistička zajednica, nastala je pre 25 godina, a razdor kao da je u narednim godinama jačao.
Do ujedinjenja nije došlo čak ni kada su se dogodile političke promene 1989. godine , a ove dve zajednice su se sve više udaljavale jedna od druge u duhovnosti, kulturi i organizaciji. Mnoge crkvene vođe iz Transevropske divizije i Generalne konferencije, kao i lokalne vođe, 40 godina su pokušavali da ih ujedine, ali bez uspeha. Iako se nekoliko lokalnih crkava, pa čak i pastora, ponovo priključilo Adventističkoj crkvi, zvanično vođstvo KERAK zajednice zadržalo je distancu i posle pregovora.
Ishod toga bila je sve veća sumnja adventističkih crkava u mogućnosti ujedinjenja i svi ozbiljni pregovori prekinuti su pre 15 godina. Međutim, sve se ovo promenilo u proteklih nekoliko godina.
Nova generacija vođa zajednice KERAK je 2011. godine započela niz razgovora sa vođstvom Unije i oblasti. Podržani i ohrabreni od strane vođstva Transevrospke divizije i Generalne konferencije – Bertila Viklandera, Rafata Kamala i Bena Šouna – pregovori su se dobro odvijali; štaviše, delegati su sklopili i snažno prijateljstvo.
Deklaracija koja je potpisana 23. aprila predstavlja važnu prekretnicu u životu Crkve u Mađarskoj. Taj dokument navodi biblijske imperative o jedinstvu i praštanju, a isto tako sadrži i međusobna izvinjenja. Obe strane su se posvetile izgradnji zajedničke budućnosti kako bi ispunili misiju koju je Bog poverio svojoj Crkvi. Ovo je veoma ohrabrujući trenutak i Crkva je ispunjena nadom da će doći kraj četrdesetogodišnjem raskolu, te da će se nekoliko stotina braće i sestara priključiti Adventističkoj crkvi.
Naravno, u skoroj budućnosti će biti i izazova, naročito u pogledu izgradnje jakog duhovnog i emocionalnog zajedništva nakon ovog dugogodišnjeg nerazumevanja i neprijateljstva. Međutim, imamo nadu da će Bog, koji „beše u Hristu, i svet pomiri sa sobom ne primivši im greha njihovih“, voditi ovaj proces kao što smo bili svedoci da je to činio i do sada.
„Zahvaljujem Bogu na Njegovoj milosti kroz koju je doveo obe zajednice u podnožje krsta gde hristoliko oproštenje, isceljenje i ljubav obuzimaju umove i srca“, rekao je Rafat Kamal, predsednik Transevropske divizije. „U protekle dve godine bio sam svedok istinskog izražavanja pomirenja i među vernicima i vođama. Isus dolazi uskoro i On ujedinjuje vernike u Mađarskoj kako bi bili jednomisleni u usredsredsređivanju na misiju da budu so i svetlost svetu. Verujem da Bog priprema put da bi kapljice onoga što vernici, u Njegovo ime, rade u Mađarskoj postale pravi potop blagoslova“, zaključio je Kamal.
Izvor: tedNEWS