Kraljica odobrila zakon o istopolnom braku u Engleskoj
Engleska i Vels postale su šesnaesta i sedamnaesta zemlja na svetu koja je priznala homoseksualni brak, nakon što je Kraljica Elizabeta II dala „carsko odobrenje“ zakonu o istopolnom braku.
Pod novim zakonom, homoseksualci i lezbejke moći će da se venčavaju u građanskim ceremonijama ili na crkvenim službama – iako ni jedna veroispovest neće biti primorana da obavlja takvu službu. Klicanje, smejanje i tapšanje prolomilo se Donjim domom kada je govornik Džon Berkov objavio da je zakon odobren.
„Činjenica da je zakon prošao oba Doma (Donji dom i Dom lordova) je ogromno dostignuće za vladu,“ kaže ministarka za jednakosti Marija Miler. „To je istorijski događaj koji je uticati na život mnogih ljudi. Ponosna sam što smo učinili da se to dogodi i očekujem prvo istopolno venčanje. Naslov ovog zakona možda jeste ’brak’, ali radi se o slobodi i poštovanju.“
Zamenik premijera Nik Kleg rekao je pristalicama da će novi zakon osigurati da se lezbejke, gejevi, biseksualci i transeksualci osećaju „priznato i cenjeno a ne isključeno.“
Izglasavanje zakona pratilo je i mnogo ljutitih razmena. On je imao punu podršku premijera Dejvida Kamerona, bez obzira na zapanjenost mnogih iz njegove Konzervativne partije. Vođe dve druge glavne partije, Liberalne demokrate i Novi laburisti, takođe su podržali zakon. Neki politički komentatori predviđaju da će prijateljski stavovi prema gejevima koštati Kamerona na sledećim izborima 2015. godine.
Rimokatolička crkva borila se protiv zakona, a Konferencija biskupa Engleske i Velsa brzo je izdala izjavu o svom nezadovoljstvu.
„Sa ovim novim zakonom, brak je sada postala institucija u kojoj briga prema deci, gde je odgovornost oca i majke da ostanu zajedno kako bi se starali za decu rođenu u njihovoj porodičnoj zajednici, više nije centralna. Zato smo se protivili ovom zakonu.
Engleska crkva ne odobrava istopolne brakove.
Ali na oduševljenje – i olakšanje – većine ljudi u Ujedinjenom kraljevstvu, zakon je izglasan u oba doma Parlamenta.
Odvojena legislacija predstavljena je škotskoj vladi kako bi ozakonili istopolni brak. Očekuje se da će početi debate u Edinburgu, glavnom gradu Škotske, od oktobra do novembra. Pre novog zakona, Engleska i Vels dozvoljavale su građanske unije za gejeve ali aktivisti za ljudska prava rekli su da to nije dovoljno jer stvara sliku da su gejevi nekako inferiorni u odnosu na heteroseksualce.
Jul 2013, Kanterberi, Engleska, RNS