Akademska konferencija u Španiji promoviše toleranciju prema verskim manjinama
Izvor: ANN, 23. januar 2014. Silver Spring, Merilend, Sjedinjene Američke Države
Pobornici verske slobode u Evropi nadaju se da će akademska konferencija, održana u Španiji od 17. do 20. januara, dovesti do više priznanja borbi za versku slobodu za manjinske vere u naciji i okolnim zemljama.
Internacionalna asocijacija za odbranu verske slobode (AIDLR) i Institut za ljudska prava na španskom univerzitetu najvišeg ranga, održali su prvu Internacionalnu konferenciju o verskoj slobodi i verskim manjinama, od 17. do 20. januara.
Događaj je privukao desetine vodećih naučnika, političkih ličnosti i advokata – a među njima i adventiste sedmog dana – na kampus Univerziteta Komplutense u Madridu, univerzitet star sedam vekova.
Govoreći na konferenciji, Aleksi Košemjakov, rukovodilac Odeljenja za nacionalne manjine i antidiskriminaciju pri Evropskom savetu u Strazburu, izneo je slučaj za uspostavljanje posebne institucije u Evropi koja će se baviti temama verske slobode. Takođe je dao i pregled najnovijih događaja u međuverskom dijalogu u Evropi.
„Možda će to otvoriti vrata da jednog dana imamo dan verske slobode u ovoj zemlji,“ rekao je Džon Grac, Generalni sekretar Internacionalnog udruženja za versku slobodu.
Oko 100 studenata prava sa Škole prava na Univerzitetu Komplutense u Madridu pridružilo se prisutnima na popodnevnim diskusijama.
Veći deo konferencije usmeravan je ka pronalaženju odgovarajuće ravnoteže između potreba verskih manjina i onih iz šire populacije.
Dr Džeremi Gan, profesor Internacionalnih studija na Univerzitetu Al Akavajn u Maroku, rekao je da se neki od „najvećih sukoba“ događaju unutar a ne između verskih grupa, dok se verske sekte bore za uticaj.
„Postoje manjine čak i unutar religija,“ rekao je Gan. „Tolerancija i poštovanje moraju da budu temeljne vrednosti svake grupe.“
Učesnici su takođe razgovarali o načinima na koje vlade, verske grupe, akademski svet i građansko društvo mogu da zagovaraju i štite versku slobodu.
Belen Alfaro, ambasador Alijanse civilizacije pri Ujedinjenim nacijama, istakao je potrebu za „kulturom mira koja se protiv netolerancije bori dijalogom.“
Predsednik AIDLRa, Bruno Vertalije se složio sa tim. „Moja želja je da uspostavimo nove puteve za versku slobodu, toleranciju i poštovanje kroz dijalog,“ rekao je on.
Ganun Diop, službenik za vezu Adventističke crkve u Ujedinjenim nacijama, rekao je da je od suštinske važnosti pamćenje da je dostojanstvo suština svih ljudskih prava, uključujući versku slobodu.
„Dostojanstvo je sveti i božanski pečat,“ rekao je Diop. „Svako ljudsko biće ima dostojanstvo jer je svako ljudsko biće stvoreno po Božjem liku.“
Hari Kuhalampi, predstavnik iz Odeljenja za kulturu i obrazovanje pri Evropskom parlamentu, istakao je da su lični stavovi tolerancije, gostoljubivosti i poštovanja podjednako važni.
„Saradnja sa zajednicama je važna koliko i državno zakonodavstvo,“ rekao je on.
Konferencije je obuhvatila i posetu istorijskom Toledu, koji gradski organizatori nazivaju „oazom“ verske slobode među hrišćanima, muslimanima i Jevrejima. Mnoge sinagoge, džamije i crkve koje potiču i iz 10. veka sada služe kao muzeji.
Adventistička centralna crkva u Madridu bila je domaćin koncerta za versku slobodu tokom poslednje večeri konferencije, privlačeći oko 500 posetilaca. Organizator Liviu Oltenau nazvao je crkvu prikladnim mestom za događaj koji skreće pažnju na prava verskih manjina.
Španija je 94% katolička. Oko 16,000 adventista u Španiji spada među druge verske grupe koje sačinjavaju 6% populacije.