U Evropi se organizuje pokret koji se zalaže za nedelju kao neradni dan
Izvor: Amazing Discoveries
Koncept o “nedelji kao neradnom danu i potreba da se on ozakoni, bile su teme konferencije koja je održana u Briselu, u Belgiji. Prošle godine je Evropski parlament odbio takav pokušaj. Ova konferencija je odgovor na reakciju parlamenta. Radi se zapravo o početku jednog strateškog pokreta koji ponovo pokreće raspravu u vezi nedelje kao slobodnog dana. Danijela Vejčhold je prisustvovala konferenciji i izvestila da je Laslo Andor, novi Komesar za rad i socijalnu politiku video ovu konferenciju kao otvaranje jednog “novog poglavlja“. Vejčholdova naglašava da Komisija Evropske unije ipak može da pokrene zakonodavnu proceduru čak i ako takva inicijativa propadne. U ovom trenutku postoji ozbiljan pokušaj da se um i srce Evropljana pridobiju za zakon o nedelji jer je on od dobrobiti za sve građane.
Konferenciju je organizovala nekolicina sindikata, političkih stranaka, biskupa katoličke crkve, kao i predstavnika protestantskih crkava poput baptista, metodista, engleske crkve i luteranske crkve. Sajt koji pruža podršku ovoj ideji www.workfreesunday.eu iznosi argumente:
“ Za razliku od bilo kog drugog dana u sedmici, nedelja služi kao pružena ruka pomirenja između radnog i porodičnog života: s obzirom da su obdaništa, škole i univerziteti obično zatvoreni nedeljom, roditelji i deca mogu tako provesti to vreme zajedno. Nedelja je pored toga i dan odmora za decu i adolescente prema zakonu Evropske unije. Ukoliko otac porodice ima Slobodan dan ponedeljkom, majka sredom, a deca nedeljom, stvaraju se uslovi koji su suprotni ideji pomirenja između radnog i porodičnog života.“
Karel Novak, Direktor kancelarije za odnose sa javnošću i religijske slobode u Evro-afričkom odeljenju Hrišćanske adventističke crkve, a koji je i Generalni sekretar međunarodnog udruženja koje se bori za očuvanje verskih sloboda, učestvovao je na ovoj konferenciji. Tokom konferencije je pokrenuo pitanje o tome na koje načine bi novopredloženi zakon štitio prava manjinskih zajednica koje svetkuju neki drugi dan, a ne nedelju. Vejčholdova kaže da na ovo pitanje nije dobio odgovor.
„Iako se snažno zalažemo za dan sedmičnog odmora,“ kaže Džon Grac, Direktor zadužen za odnose sa javnošću i verske slobode pri Generalnoj konferenciji Adventističke crkve, „smatramo da pravo na izbor dana odmora treba prepustiti pojedincu – a ne državi i crkvama. Posmatramo ovaj pokret kao ozbiljnu pretnju verskoj slobodi.“
„Adventisti sedmog dana su oduvek ohrabrivali svoje vernike da poštuju sedmični dan odmora – dan koji je naveden u deset zapovesti – subotu, dan koji je poštovan i u vreme rane crkve,“ objašnjava Beri Bizi, zvanični predstavnik Adventističke crkve pri vladi Sjedinjenih Država. „U čitavoj istoriji imamo pokušaje da se državno zakonodavstvo iskoristi kako bi se nametnulo određeno tumačenje zapovesti o suboti. To nije nešto o čemu država treba da sudi jer će se, na kraju, manjinske verske zajednice naći u nepovoljnom položaju ukoliko ne prihvate zakon vezan za nedelju.“
„Nastavićemo da pratimo situaciju,“ kaže Džejms Stendiš, koji je u ime Adventističke crkve zadužen za komunikaciju sa Ujedinjenim nacijama. „Ovo je zabrinjavajući pokret. Sada je trenutak da sa drugima podelimo važnost održanja ideje verske slobobode svih građana.“