Zakon protiv alkohola izaziva mnogo neraspoloženja među Turcima
U Turskoj stupa na snagu najstrožiji zakon protiv alkohola u 89-godišnjoj istoriji te Republike, a neki Turci se žale da je to deo potajne islamističke agende.
Predlog zakona koji je podržao premijer Redžep Tajip Ergodan zabraniće prodaju alkohola od 10 ujutro do 6 popodne i zabraniće prikazivanje konzumiranja alkohola na televiziji, bilbordima, novinama, izlozima prodavnica i na festivalima.
Biće zabranjena i prodaja alkohola na 100 metara od škole ili džamije.
Novi zakon nije glavni razlog za dane građanskih nereda u kojima se protestanti i policija sukobe zbog vladinih planova da se uništi gradski park. Ali i on je jedan od činilaca. Erdogan insistira da mera ima za cilj da zaštiti javno zdravlje i nije pokušaj da se ozakoni moral ili nametnu islamska pravila na državu koja je već decenijama uglavnom svetovna.
„Propisi se ne mešaju u ničiji stil života,“ rekao je Erdogan u jednom televizijskom obraćanju. „Ako želite da pijete, onda nabavite vaše piće i pijte kod kuće. Mi nismo protiv toga.“
Neki muslimani veruju da je alkohol, u kojem se vekovima uživa u Turskoj, a naročito u Istanbulu, prekršaj Islamske vere. Iako Turska ima muslimansku većinu, njen ustav prihvata svetovne vrednosti.
Pošto je pre jedne decenije došla na vlast, Erdoganova vlada je povećala porez na alkohol za više od tri puta i uklonila alkoholna pića na domaćim letovima turske aviokompanije. Erdogan je više puta grdio „pijanu omladinu“ navodeći to kao razlog za neke zabrane. Rekao je da želi da izgradi „posvećenu“ generaciju u Turskoj. U skladu s tim, više od 17.000 džamija izgrađeno je u protekloj deceniji po direkciji Erdoganove vlade.
U mnogim gradovima, zabrana o točenju alkohola u blizini džamije može da zatvori prodaju alkoholnih pića u mnogim restoranima, barovima i marketima u gradskim centrima.
Čak i pre nego što je parlament izglasao zakon, neki restorani povukli su alkohol pripremajući se za zabranu. Pivo i vino skinuti su s menija pre nekoliko sedmica u jednom restoranu koji često posećuju turisti, a nalazi se između dve džamije preko puta Istambulske slikovite kule Galata. Vlasnici restorana izmerili su razdaljinu i shvatili da će prekršiti nove propise. Biznismeni upozoravaju da će novi zakon ugroziti tursku turističku industriju, glavni izvor prihoda za značajan deo populacije. Tursko udruženje za turizam, ulagače i menadžere restorana objavilo je izjavu upozoravajući na „nepovratnu štetu“ za imidž zemlje. Zapaženo je da je potrošnja alkohola oko 1,5 litara godišnje – što je samo deo evropskog proseka.
Vlada je, kaže ovo udruženje, stvorila strah od alkoholizma koji inače ne postoji.
Jusuf Alatas, istaknuti advokat za ljudska prava, kaže da je vladajuća stranka gazila kritike i primoravala nagle promene dozvoljavajući malo debate o temama koje dele zemlju i menjaju njenu savremenu istoriju o nereligioznoj vladi. On kaže da je zabrana alkohola deo islamske agende da se uspostavi verski zakon.
„Vladajuća stranka ima više od 51 posto glasova – u demokratiji to je mnogo moći,“ kaže Alatas. „Treba da poštuju mišljenje manjine mnogo više nego što to čine sada.“ On kaže da postoji zabrinjavajući trend zakonodavaca koji pokušavaju da ozakone moral. „Država ne treba da odlučuje o tome kako će ljudi živeti svoj život,“ kaže on.
Ergodan je napadao kritičare i po prvi put spomenuo Islamsku zabranu alkohola kao opravdanje za ovaj zakon.
„Kada dve pijanice naprave zakon, vi ga poštujete. Ali kada mi napravimo zakon za nešto što vera naređuje, vi to odbacijete. Zašto?“ rekao je on obraćajući se kolegama u stranci. „Ako religija nešto naređuje, hoćete li vi to ipak odbaciti?“