Svetska evanđeoska alijansa traži pomoć za sirijske hrišćane
Izvor: www.christianpost.com, 28. mart 2013.
Ambasador ljudskih prava Svetske evanđeoske alijanse (WEA), dr. Tomas Širmaher, pozvao je medije, vlade i crkve da se ozbiljno zainteresuju za sudbinu hrišćana koji su proterani iz svojih domova u Siriji. “Znam da mnogi ljudi u Siriji pate, ali hrišćani se suočavaju sa ponavljanjem situacije iz Iraka, kada su u velikoj meri očišćeni između suprotstavljenih strana na frontovima i jednom kada su preživeli izbačeni, retko imaju priliku da se vrate.”
Masovni egzodus 2.3 miliona hrišćana iz Sirije nije drugorazredni događaj. Od 60 000 hrišćana koliko ih je ranije bilo u Homsu, preostalo je manje od 1000. Hrišćane ubijaju i muče dok njihove žene siluju a crkve spaljuju.
Širmaher objašnjava da pobunjenici vide hrišćane kao one koji podržavaju Asada, dok Asadu lojani borci ne veruju hrišćanima. Stalno se ponavljaju izveštaji da “teroristi” sa zelenim ili crnim trakama za kosu tuku hrišćane i uništavaju njihovu imovinu dok objavljuju da slična sudbina čeka sve one hrišćane koji se uskoro ne odsele u druge zemlje.
Neke hrišćane koriste kao žive štitove na bojištima. Uprkos tome, upadljivo je da većina hrišćana ne govori negativno o njihovim muslimanskim susedima niti spominje verski identitet terorista. Radija nastavljaju da se nadaju da će se moći vratiti mirnim uslovima života u svojoj domovini.
Da bi dobili ispravan pogled na situaciju, Širmaher je u vezi sa vođama starih istočnih crkava u Rimu, Vašingtonu, Ženevi i Bejrutu. Među njima se nalaze Ignjacije zaka I, Patrijarh Sirijske pravoslavne crkve, Klemis Danijel Kurie, Mitropolit Sirijske pravoslavne crkve, Mitropolit Melkitske katoličke crkve Salim Bustros i Patrijarh Grgur III Laham.
Širmaher je takođe intervjuisao izbeglice u mnogim zemljama, delom i dok je putovao sa ekipom nemačke televizijske mreže “ZDF”, koja intervjuiše izbeglice, crkvene vođe i Velikog Muftiju Libana pripremajući TV dokumentarac.
Mnogi od glavnih vođa sirijskih crkava otputovali su u Liban zbog bezbednosti, zajedno sa mnogim vernicima svojih crkava. Veliki Muftija Libana, Muhamed Rašid kabani, najvažniji muslimanski teolog Libana, izrazio je svoje interesovanje za miran suživot između muslimana i hrišćana.
Tokom mnogih godina vođe drevnih crkava na bliskom i srednjem istoku izražavali su svoju duboku zabrinutost zbog proterivanja iz regiona i pritiska da se nasele na zapadu, ostavljajući bliski istok u potpunosti muslimanima. Mnogi od njih vide ovu situaciju kao rezultat ne postojanja odvojenosti između religije i vlada i nametanja muslimanskog šerijatskog zakona na multi-religijsko društvo u kojem milioni hrišćana žive vekovima. Pozivi vođama drevnih hrišćanskih crkava za veoma ozbiljan muslimansko-hrišćanski dijalog proizašli su iz želje da se izbegne destruktivan sukob civilizacija ili čak i rat među religijama.