Adventistička bolnica u Sidneju obeležava 25 godina „Operacije otvorenog srca“
Izvor: Adventist News Network
Posle četiri teška dana nakon komplikovane operacije na srčanim zaliscima, 12.godišnja Ofelija se ponovo smeši.
Oduševljenje dr Nila Orforda zbog Ofelijinog oporavka je ogromno. Lekar u intenzivnoj nezi iz bolnice izvan Melburna u Australiji, nalazi se u ekipi medicinskih dobrovoljaca, koje je okupila Adventistička bolnica u Sidneju, koja trenutno obavlja operacije za desetine siromašnih pacijenata na Fidžiju.
„I nakon 20 godina iskustva na intenzivnoj nezi, ne mogu a da ne budem zadivljen onim što se događa na putovanjima „Operacije otvoreno srce,“ kaže Orford.
Od početka pre više od 25 godina, Operacija otvoreno srce sa svojim ekipama dobrovoljaca obavila je operacije na više od 2100 pacijenata u 12 zemalja u razvoju u Južnom Pacifiku, Jugoistočnoj Aziji i Africi.
„Izuzetno je biti deo ekipe koja može da doleti, obavi tako složenu operaciju i pruži negu, i doživeti tako divne nagrade kada deca, kao što je Ofelija, dobijaju nove srčane zaliske i novi život koji inače ne bi mogla da prime,“ kaže Orford.
Pacijenti Operacije otvorenog srca ne bi dugo preživeli bez ovakve nege. Njihove porodice ili ne mogu da priušte operaciju ili žive u udaljenim područjima gde nema specijalizovane medicinske nege. Mnoga deca rađaju se sa srčanim oboljenjima, kao Ofelija.
Projekat je započeo 1986. godine nakon što je jedan medicinski tehničar iz intenzivne nege iz Adventističke bolnice u Sidneju posetio Tongu i zapazio nedostatak osnovnog srčanog lečenja. Pitao se da li bi pacijenti avionom mogli da se prebace u Australiju na operaciju koja spasava život. Zaključeno je da je mnogo prikladnije avionom prebaciti volonterski medicinski tim.
Od tada je više od 1500 medicinskih profesionalaca dobrovoljno posvetilo svoje vreme i veštine ovom projektu. Oni su tokom godina takođe donirali i oko 7,5 miliona australijskih dolara kao pomoć za putovanja, smeštaj i troškove opreme. Za nedavno putovanje na Papua Novu Gvineju bilo je potrebno oko 15 paleta zaliha od špriceva do specijalizovane hirurške opreme. Jedno putovanje može da košta i do 200 000 australijskih dolara. Pored privatnih donacija, projekat dobija beneficije od mnogih organizacija.
U nedavnim godinama projekat se proširio kako bi obuhvatio druge operacije koje inače nisu dostupne, od popravljanje „zečje usne“ i rekonstrucije opečene kože, do operacija na oku. Obučavajući medicinsko osoblje u dijagnostici i lečenju, ekipa dobrovoljaca pomaže bolnicama i klinikama u zemljama domaćinima.
„Misionska izjava Adventističke bolnice u Sidneju je „Hrišćanstvo na delu“, i lično verujem da je to jedan od najboljih načina na koje možemo stvarno to da pokažemo, u ovakvoj akciji i donaciji našeg vremena, da učinimo ljudima koji jednostavno nemaju pristupa ovakvoj vrsti operacije,“ kaže Majkl Ver, menadžer zdravstvenog misionskog rada u Adventističkoj bolnici u Sidneju.