Ponovo predstavljen zakon koji ugrožava status nekih crkava u Mađarskoj
Izvor: Adventist News Network, 2012
Saga o obezbeđivanju službenog crkvenog statusa u Mađarskoj nastavlja se i dalje, uprkos tome što su pobornici za versku slobodu nazvali ohrabrujućom vest da je krajem prošle godine Ustavni sud oborio državni kontroverzni Zakon o crkvama.
Pre te odluke, više od 300 manjinskih veroispovesti – među njima i Hrišćanska adventistička crkva (Crkva adventista sedmog dana) – trebalo je da 1. januara u Mađarskoj izgubi svoj legalni status, nakon čega bi morale da prođu kroz proces ponovnog podnošenja prijava.
U Novoj godini, te crkve suočavaju se sa sličnom situacijom.
Ustavni sud u državi odbacio je Zakon o crkvama samo na tehničkim osnovama, a 30. decembra mađarska većinska konzervativna stranka „lako“ je ponovo predstavila u suštini isti zakon, koji je stupio na snagu 1. januara, kaže Dvejn Lesli, zakonski predstavnik Adventističke crkve u Vašingtonu.
Mađarski Parlament tvrdi da je zakon neophodan kako bi se iskorenili poslovi ili pojedinci koji se predstavljaju kao crkve samo da bi stekli prateća prava i privilegije. Šta više, većina vlade zadržava stav da zakon ne ugrožava versku slobodu. On „ne zabranjuje“ bogosluženje prema bilo kojoj verskoj tradiciji, rekao je mađarski državni sekretar, Zoltan Kovač.
Kovač kaže da zakon samo navodi kako crkve mogu da steknu službeno priznanje „ako se pokažu kao dovoljno popularne.“ Jedan od uslova je da crkva dokaže istoriju dugačku više decenija u zemlji i da ima više od 1000 vernika.
Mađarska vlada „trudi se da objasni internacionalnoj zajednici da ovo nije pitanje o ljudskim pravima,“ kaže Ganoun Diop, predstavnik Adventističke crkve u Ujedinjenim Nacijama.
„Situacija u Mađarskoj je veoma složena i u pitanju je nekoliko problema, od ekonomskih do sudskih i zakonskih – a ispred svega toga nalazi se religija. Vlada smatra da je deregistracija crkava odgovor na ogromne probleme sa kojima se zemlja suočava,“ kaže Diop.
Neki stručnjaci su čak predvideli dalju recesiju na horizontu Mađarske, dodaje on. „Moramo glasno da iznesemo našu zabrinutost zbog deregistracije crkava, ali šta god da kažemo o situaciji u Mađarskoj, moramo da budemo obazrivi i osetljivi prema kontekstu i suverenitetu Mađarske,“ kaže Diop.
Mnogi članovi internacionalnih zajednica za versku slobodu smatraju da bez obzira za unutrašnje borbe zemlje, zakon predstavlja neželjene probleme za legitimne verske organizacije. „Sada ne samo što imamo objektivni standard o tome šta čini crkvu, već je takođe potrebno i dvotrećinsko izglasavanje u Parlamentu samo da bismo postali službena religija; smatramo da je to problematično,“ kaže Lesli.
Trenutno 82 od otprilike 300 manjinskih religija deregistrovanih zbog novog zakona podnele su prijave za službeni status, a među njima se nalazi i Hrišćanska adventistička crkva, kažu službenici veroispovesti u Mađarskoj.
Analitičari verske slobode kažu da, prema novom zakonu, one crkve koje su već podnele molbu za status neće doživeti jaz u službenom priznanju. One će zadržati prethodno stanje dok se u Parlamentu razmatra odluka o njihovom konačnom statusu. Članovi Parlamenta su naglasili da će doneti odluku do kraja februara. Vođe crkve u Mađarskoj izveštavaju da „komunikacija sa vladom“ nagoveštava da će Hrišćanska adventistička crkva vratiti svoj službeni crkveni status.
„Nadamo se da će neke crkve u Mađarskoj – uključujući Hrišćansku adventističku crkvu, koja u toj zemlji funkcioniše više od jednog veka – sledećeg meseca dobiti pozitivan odgovor,“ kaže Džon Grac. „Ohrabrujemo vernike da se mole za versku slobodu u Mađarskoj, kako bi naša crkva, kao i druge, mogla da nastavi sa funkcionisanjem za dobro nacije, kao i u prošlosti,“ dodaje on.