ADRA prima nagradu „Najbolji običaji“ za projekat osnaživanja žena
KRISTINA ZAIBAK, ADRA International
Adventistička humanitarna organizacija Adra dobila je nagradu Najbolji običaji i inovacije (BPI) za poboljšanje života kroz osnaživanje žena, od Interekšna, najveće alijanse za internacionalne ne vladine organizacije (NGO) sa sedištem u Sjedinjenim Državama.
Tokom nedavne ceremonije u Vašintonu, D.S, Interekšn je priznao Adru kao jednu od pet vodećih humanitarnih agencija za rad u poljoprivredi i seoskom životu. Interekšnov izborni odbor odlučio je da Adrin projekat poboljšanje života kroz osnaživanje žena (WEP) ispunjava najbolje kriterijume za uspešnost, jednakost polova, održivost i sposobnost za replikaciju projekta.
„Adrin uspeh u osvajanju Interekšnove nagrade ‘Najbolji običaji i inovacije’ održava ogroman uspeh Adre u fokusu na poboljšanje života i žene“, komentarisao je predsednik Interekšna Sem Vortington. „To pokazuje široj zajednici za obezbeđivanje hrane da postoje običaji koji mogu opipljivo da se mere i, što je najvažnije, mogu da dodirnu i promene život žena.“
Ova nagrada odaje počast Adrinom trajnom projektu za provincije u okrugu Mimensing u Bangladešu, koji je usmeren na olakšavanje siromaštva kroz jačanje društvenog i ekonomskog statusa žena i njihovih porodica.
„Siromaštvo je veoma složeno i potreban nam je integrisani pristup da bismo ga pobedili“, kaže direktor Adre za Bangladeš, Elidon Bardi. „Ohrabrivanje čitave zajednice da učestvuje u programu razvija zajedničko pouzdanje da će program biti od koristi čitavom društvu, a ne samo nekim njegovim delovima.“
Adra prepoznaje okrutnu stvarnost u kojoj žive mnoge žene u Bangladešu i kroz projekat osnaživanja agencija je poboljšala život 5,400 žena i njihovih porodica. Usmeravajući se na siromašne i ranjive, projekat je pomogao u povećanju pismenosti u društvu, poboljšanju zdravlja kroz prevenciju i dobre zdravstvene običaje, i povećanju zarade domaćinstva kroz obučavanje u aktivnostima koje donose prihod.
Kao rezultat rada Adre, 80 posto učesnika sada zna da čita, piše i aktivno učestvuje u porodičnom donošenju odluka, kao i da upravlja zdravim domovima. Takođe, 70 posto učesnika je uvećalo prihode u domaćinstvu za 20 posto kroz aktivnosti za sticanje prihoda, i još mnogo njih je primenilo nove poljoprivredne tehnologije koje su poboljšale proizvodnju useva i povećale raznolikost u ishrani zajednice.
„Adrino priznanje u osnaživanju jednakosti polova je svedočanstvo o kvalitetu rada Adre i stučnosti našeg osoblja,“ kaže Ken Flemer, potpredsednik za programe u Adri Internacional.